Kryzys energetyczny. Ministerstwo Rozwoju proponuje wsparcie dla firm

Możliwość budowy bezpośrednich linii energetycznych, oraz pomoc dla firm, które zużywają duże ilości prądu i gazu. Takie rozwiązania w ramach pakietu wsparcia dla przedsiębiorstw proponuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Czy to dobry sposób na kryzys energetyczny?

Kryzys energetyczny. Ministerstwo Rozwoju proponuje wsparcie dla firm
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 września 2022

Kryzys energetyczny — pomysły na wsparcie firm

Resort rozwoju zapowiada, że pierwszy program pomocowy będzie adresowany do tych firm, które w ramach swojej działalności zużywają dużo energii. Bez wątpienia to w nie najbardziej uderza kryzys energetyczny. „W resorcie pracujemy nad programem, który złagodzi skutki wzrostu cen energii elektrycznej i gazu wśród przedsiębiorstw. Przeznaczymy na niego ok. 5 mld zł. Wypłata środków nastąpi jeszcze w tym roku. Przewidujemy, że z rządowej pomocy skorzysta ok. 250 firm” - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Co to są zakłady energochłonne?

Pojawia się pytanie, jakie zakłady należy uznać za energochłonne. W komunikacie ministerstwa rozwoju czytamy, że mowa o firmach, w przypadku których koszty nabycia energii elektrycznej, a także gazu przekraczają 3% całkowitej wartości produkcji. Drugim warunkiem jest przynależność do branż, które w tym kontekście zostały już wymienione przez Komisję Europejską. Mowa np. o produkcji wyrobów hutniczych, branży ceramicznej kafli i płytek, nawozów i związków azotowych, oraz huty szkła płaskiego i gospodarczego. 

Rząd chce walczyć z zatorami płatniczymi. Będą nowe przepisyRząd chce walczyć z zatorami płatniczymi. Będą nowe przepisyMikołaj Frączak


Kiedy wsparcie dla zakładów energochłonnych

MRiT informuje, że okres realizacji programu pomocowego obejmuje, póki co, 2022 rok. Resort dodaje jednak, że istnieje możliwość przedłużenia pomocy także na 2023 rok. Możliwa jest także modyfikacja tymczasowych ram pomocy. 

Rządowa pomoc dla firm energochłonnych jest uzupełnieniem programu rekompensat kosztów pośrednich dla przemysłów energochłonnych. Budżet na lata 2022-2031 wyniesie ok. 45,4 mld zł. Przewidywana liczba przedsiębiorców mogących ubiegać się o wsparcie to 200 podmiotów z sektorów i podsektorów energochłonnych” – informują pomysłodawcy pomocy. 

Bezpośrednie linie energetyczne – czy pomogą w kryzysie? 

Ministerstwo wspomina także o innej formie pomocy dla firm, które mają problem z kosztami energii. Mowa o przyspieszeniu budowy bezpośrednich linii energetycznych, które łączą jednostki wytwarzania energii, np. OZE, bezpośrednio z odbiorcą przemysłowym. 

W ocenie MRiT takie rozwiązanie przysłuży się rozwojowi energetyki rozproszonej. Mowa o takim modelu, w którym energia jest wytwarzana przez małe jednostki, a także obiekty produkcyjne na rzecz lokalnych odbiorców. Takie rozwiązanie ma także być formą zachęty do inwestowania w nieduże jednostki, których działanie opiera się na OZE. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!