Rząd chce walczyć z zatorami płatniczymi. Będą nowe przepisy
Rada Ministrów przyjęła właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej. Rząd przez wprowadzenie nowych przepisów, chce skuteczniej walczyć z zatorami płatniczymi. Zmiany mają być efektem „wsłuchania się w głosy z rynku”.

- Mikołaj Frączak
- /
- 13 września 2022
Walka z zatorami płatniczymi
W 2019 roku ówczesne Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii doprowadziło do nowelizacji ustawy z 8.03.2013 roku o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Wówczas prowadzono zmiany, których celem było skuteczne zminimalizowanie zatorów płatniczych. Nie jest tajemnicą, że to negatywne zjawisko stanowi poważne utrudnienie dla rozwoju gospodarczego naszego kraju. W szczególności problem ten uderza w fundamenty działania małych i średnich firm.
Pierwsza poważniejsza ewaluacja tej ustawy miała miejsce w 2021 roku. Wówczas przeanalizowano postulaty i głosy pochodzące od samych przedsiębiorców oraz regulatora, czyli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Płaca minimalna 2023. Aż dwie duże podwyżki w ciagu roku!Martyna Kowalska
Jakie zmiany postuluje środowisko biznesowe?
Pierwszym analizowanym obszarem, jest doprecyzowanie niektórych przepisów, oraz uproszczenie tzw. obowiązku sprawozdawczego. Drugi obszar to zwiększenie efektywności postępowań, związanych z nadmiernym opóźnianiem z przelewami za wykonane usługi lub dostarczone towary.
Na bazie tych doświadczeń i opinii resort rozwoju wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się przygotowaniem projektu zmian w ustawie, które mają skuteczniej przeciwdziałać zatorom w płatnościach.
Ustawa antyzatorowa – jakie zmiany?
Wśród rozwiązań, jakie znalazły się w projekcie, należy wymienić m.in. uproszczenie obowiązku sprawozdawczego w praktykach płatniczych. Po drugie nowelizacja zakłada uszczegółowienie kwestii związanych z obowiązkiem sprawozdawczym o praktykach płatniczych.
Ten sam akt prawny ma zwiększyć efektywność postępowania w sprawie nadmiernych spóźnień w przelewach oraz uelastycznić model karania.
Nowela przewiduje także nadanie agencjom wykonawczym uprawnienia do niedochodzenia rekompensaty, w sytuacji, w której kwota jest równa świadczeniu pieniężnemu lub większa od niego. Ponadto prawo ma nakładać obowiązek składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców.
Większa efektywność postępowań UOKiK
Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii „Zwiększenie efektywności postępowań Prezesa UOKiK powinno wpłynąć motywująco na terminowe regulowanie zobowiązań przez dużych przedsiębiorców wobec przedsiębiorców z sektora MŚP. Ponadto korzystnie na płynność finansową MŚP wpłyną zmiany w zakresie bezskuteczności postanowień umownych zakazujących albo ograniczających przelew wierzytelności w przeterminowanych transakcjach handlowych, w których wierzycielem jest MŚP, a dłużnikiem duży przedsiębiorca”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.