Ruszają nabory w ramach KPO dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada, że w połowie października ruszą pierwsze nabory wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Informację na ten temat przekazał w środę (14.09) minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk. 

Ruszają nabory w ramach KPO dla rolników
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 września 2022

Pieniądze dla rolników z KPO 

Choć pieniędzy z Brukseli nadal nie widać, resort rolnictwa już zapowiada pierwsze nabory wniosków w ramach KPO dla rolników. Według niego ruszą one już w połowie października. 

Wiadomo, że pierwsze cztery działania w ramach KPO będą skierowane do rolników oraz przetwórców. 

Dla kogo pieniądze z KPO

MRiRW zapowiada, że rolnicy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia na przetwórstwo, będą mogli to zrobić na określonych zasadach. Po pierwsze mogą ubiegać się o wparcie w wysokości 50 procent kosztów kwalifikowanych. W tym wypadku maksymalny poziom pomocy to pół miliona złotych.

Z kolei wsparcie dla przetwórców działających jako małe i średnie przedsiębiorstwa będzie uzależnione od wielkości zakładu przetwórczego. 

W przypadku zakładów mikro, zatrudniających do 10 osób i z obrotami nieprzekraczającymi 2 mln euro, mowa o wsparciu do 3 mln złotych

Zakłady małe, zatrudniające do 50 osób i z obrotami do 10 mln euro, mogą liczyć na pomoc do 10 mln euro.

Z kolei zakłady średnie, zatrudniające od 50 do 250 osób, o obrotach do 50 mln euro, mogą otrzymać nawet 15 mln złotych wsparcia. 

Działkowcy z unijnym wsparciem. Jeszcze można składać wnioskiDziałkowcy z unijnym wsparciem. Jeszcze można składać wnioskiMartyna Kowalska


Plan działań dla rolników

Ministerstwo wspomina także o działaniach adresowanych wyłącznie dla rolników. Są to m.in. dotacje na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest, a także wsparcie dla upraw chmielu. Szczegóły na ten temat można znaleźć tutaj.

Gdzie składać wnioski o wsparcie z KPO?

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że „to dopiero początek uruchamiania działań w ramach KPO”. Podobnie jak inne instrumenty wsparcia, również i w tym przypadku obsługą wniosków będzie zajmowała się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!