Tarcza antyinflacyjna oficjalnie do końca roku

Sejm przyjął nowelizację ustawy o CIT, która zawiera m.in. przedłużenie działania Tarczy Antyinflacyjnej do końca 2022 roku. Zdaniem ekonomistów, niewykluczone, że ten mechanizm pozostanie z nami jeszcze dłużej. 

Tarcza antyinflacyjna oficjalnie do końca roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 września 2022

Tarcza antyinflacyjna 2022

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na fakt, że rosyjska napaść na Ukrainę odbiła się bezprecedensowym wzrostem cen energii. Mało tego, poważnie wpłynęła na zakłócenia w funkcjonowaniu dotychczasowych łańcuchów dostaw. W ocenie resortu, to główne czynniki wpływające na aktualnie obserwowaną inflację, a co za tym idzie poważne wyzwania, przed jakimi znalazły się nie tylko gospodarstwa domowe, ale także przedsiębiorstwa. 

MF zaznacza przy tym, że zjawisko inflacji ma obecnie charakter globalny. Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca bieżącego roku ma być jedną z form ograniczenia wzrostu cen, których źródeł należy dopatrywać się wśród czynników zewnętrznych. 

Decyzja RPP znów zaboli kredytobiorcówDecyzja RPP znów zaboli kredytobiorcówMichał Górecki

Nie można zrezygnować z tarczy

Obniżenie podatków to jeden ze sposobów na przetrwanie w tych trudnych czasach.  Dlatego monitorując obecną sytuację podjęliśmy decyzje o przedłużeniu działania tarczy antyinflacyjnej do końca roku. Pamiętajmy, że w tych trudnych czasach musimy być solidarni, a państwo musi wspierać swoich obywateli” – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Ekonomiści zauważają, że rezygnacja z tarczy antyinflacyjnej mogłaby spowodować kolejny szok dla konsumentów, którzy za niektóre towary musieliby płacić wyraźnie więcej. Nie ma wątpliwości, że odejście od tarczy byłoby wyraźnie widoczne w kolejnym odczycie wskaźnika cen towarów i usług. Wielu ekspertów twierdzi, że tarcza będzie jeszcze przedłużana. Wiele wskazuje, że mechanizm wsparcia będzie kontynuowany także w 2023 roku. Niewiele bowiem wskazuje na radykalną poprawę w tym obszarze. 

Co daje tarcza antyinflacyjna? 

Rząd i parlament przedłużając tarczę antyinflacyjną utrzymuje niższe stawki podatku od towarów i usług m.n. na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe, a także nawozy i niektóre środki wykorzystywane w produkcji rolnej.

Decyzja ta oznacza również podtrzymanie rozwiązań dotyczących akcyzy. Cytujemy za komunikatem Ministerstwa Finansów: 

    - obniżka stawek akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG,

    - zwolnienie dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe,

    - obniżka stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na  lekki olej opałowy.

Utrzymujemy również wyłączenie sprzedaży paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.