Renta rodzinna: jeśli ją pobierasz, pamiętaj o zaświadczeniu ze szkoły!

Renta rodzinna to dla wielu uczniów cenne źródło dochodów. Warto pamiętać, że uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają takie świadczenie, mają czas do końca września, by zabrać odpowiednie zaświadczenie z sekretariatu i dostarczyć je do ZUS. Bez tego pieniądze przepadną!

Renta rodzinna: jeśli ją pobierasz, pamiętaj o zaświadczeniu ze szkoły!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 września 2022

Renta rodzinna – ważny termin

Termin 30 września 2022 na złożenie zaświadczenia ws. kontynuowania edukacji jest niepodważalny. Jeśli uczeń pobierający z rentę rodzinną nie przekaże ZUS tego dokumentu, lub wpłynie ono dopiero w październiku, renta rodzinna za wrzesień przepadnie nieodwracalnie. Choćby z tego powodu warto z formalnościami się pospieszyć, by zaoszczędzić sobie stresu i nie dopuścić do straty należnych przecież pieniędzy. 

Zaczynasz studia – złóż dokumenty do ZUS

ZUS zwraca uwagę, że w szczególnej sytuacji są tegoroczni maturzyści, którzy zostali przyjęci na pierwszy rok studiów, którzy pobierają rentę rodzinną. Również i oni muszą złożyć dokumenty do końca września. Mowa w tym wypadku o zaświadczeniu z uczelni o rozpoczęciu studiów. Pozostali studenci, mają na te formalności trochę więcej czasu. Dla nich termin mija dopiero z końcem października. 

Renta rodzinna: co z osobami rozpoczynającymi naukę w innych miesiącach?

Jeżeli świadczeniobiorca pobierający rentę rodzinną rozpoczyna naukę w innym miesiącu niż wrzesień, czy październik, ma obowiązek dostarczyć takie zaświadczenie do końca miesiąca, w którym został przyjęty do konkretnej placówki edukacyjnej. 

Kiedy nie trzeba składać zaświadczeń ws. renty rodzinnej?

Jest jednak pewne ułatwienie. Jak informuje ZUS - Zaświadczenia nie trzeba składać ponownie, jeśli uczelnia, czy szkoła wydała je na cały okres trwania nauki (np. studia 5-letnie). Wówczas ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną przez cały ten okres, ale w każdej chwili możne sprawdzić, czy uczeń lub student faktycznie nadal się uczy”.

Renta rodzinna a przerwanie nauki

Jeśli uczeń lub student z jakiegoś powodu przerwał naukę, ma obowiązek zawiadomienia o tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I to jak najszybciej. Jeśli tego nie zrobi, może wpaść w poważne problemy. Wówczas nienależne świadczenie będzie musiało być zwrócone, i to z odsetkami!

Komu przysługuje renta rodzinna?

Zgodnie z prawem renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia, a jeśli kontynuują naukę – nawet do ukończenia 25. roku życia. Studenci, którzy skończą 25 lat na ostatnim roku studiów, mogą otrzymywać rentę aż do jego zakończenia.

Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16 roku życia lub w trakcie nauki, a przed 25 rokiem życia, stały się z jakiegoś powodu niezdolne do pracy w stopniu całkowitym. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą, czy też nie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!