Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią na konta obywateli?

Ubiegasz się o dodatek węglowy obiecany przez rząd? Wkrótce pieniądze mogą trafić na twoje konto – zapewnia ministerstwo klimatu. Niezbędne środki na wypłatę wsparcia dla obywateli trafiły już do wojewodów. 

Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią na konta obywateli?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 września 2022

Dodatek węglowy – kiedy pieniądze? 

Dodatek węglowy to dla wielu osób szansa na złagodzenie skutków drastycznych podwyżek cen opału. Wiele osób, które wystąpiło z wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego, zastanawia się, kiedy pieniądze obiecane przez rząd trafią na ich konta. Z zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że zastrzyk gotówki niebawem stanie się faktem.

Zgodnie z procedurą pieniądze z budżetu państwa trafiły już do wojewodów. Teraz wszystko zależy od sprawnej dystrybucji środków przez samorządy, o którą apeluje resort klimatu. 

Wniosek o dodatek węglowy – skąd ściągnąć formularz?Wniosek o dodatek węglowy – skąd ściągnąć formularz?Michał Górecki


Kiedy dodatek węglowy na kontach?

Wiadomo już, że pierwsza transza środków na dodatek węglowy wyniosła 9,5 mld złotych. Pieniądze te mają natychmiast być przelewane na rachunki gmin, po zaksięgowaniu ich na kontach będących w dyspozycji Urzędów Wojewódzkich. Kolejny ruch będzie należał do samorządów. Muszą one uruchomić odpowiednie procedury tak, aby dystrybucja środków odbyła się szybko i bez zbędnej zwłoki.

Ile wynosi dodatek węglowy?

Przypomnijmy. Dodatek węglowy jest świadczeniem o charakterze jednorazowym, ustalonym dla każdego w wysokości 3.000 złotych. To właśnie taka kwota powinna trafić na konta właścicieli gospodarstw domowych, których wnioski przeszły pozytywną weryfikację. 

Dodatek przysługuje tym gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Takie właśnie parametry zostały określone w ustawie, wprowadzającej dodatek.

To jednak nie wszystko. Kolejnym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego na zakup węgla jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Osoby, które chcą jeszcze złożyć wnioski o dodatek węglowy, mają na to jeszcze sporo czasu. Ostateczny termin mija bowiem 30 listopada 2022 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!