Wniosek o dodatek węglowy – skąd ściągnąć formularz?

Wiemy, jak wygląda oficjalny wniosek o dodatek węglowy. Jego wzór znalazł się już w Dzienniku Ustaw wraz z rozporządzeniem Minister Klimatu i Środowiska. Skąd ściągnąć formularz? 

Wniosek o dodatek węglowy – skąd ściągnąć formularz?
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 sierpnia 2022

Wniosek o dodatek węglowy w dzienniku ustaw

W Dzienniku Ustaw można już znaleźć oficjalnie wniosek o dodatek węglowy. Jest on zamieszczony w formie załącznika do wyczekiwanego przez samorządy rozporządzenia ministra klimatu. Można go znaleźć w Dzienniku Ustaw z 2022 r. nr 1712. Sam wzór znajduje się na drugiej stronie dokumentu, do którego link zamieściliśmy. 

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Po pierwsze, we wniosku trzeba wskazać właściwy dla naszego miejsca zamieszkania organ, do którego kierujemy nasz wniosek o dodatek węglowy. Zgodnie z instrukcją należy wpisać wójta, burmistrza albo prezydenta miasta jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której mieszkamy. Pamiętajmy, że wszelkie dane wpisujemy wielkimi literami, czyli np. „BURMISTRZ MIASTA I GMINY GRÓJEC”. 

Kto wnioskodawcą we wniosku o dodatek węglowy?

Zgodnie z ustawą na każde gospodarstwo domowe wniosek może złożyć TYLKO JEDNA osoba. Wsparcie w wysokości 3 tys. złotych wypłacane jest bowiem na gospodarstwo, a nie na osobę. Dlatego musimy wpisać swoje dane – imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo oraz numer PESEL. 

W drugiej części formularza musimy zamieścić także dane członków danego gospodarstwa domowego, w takim samym zakresie!

Ważnym punktem wniosku jest wpisanie adresu zamieszkania. Chętni mogą opcjonalnie wpisać swój adres poczty elektronicznej, na który zostanie przesłana informacja o przyznaniu bądź odrzucenia wniosku. 

W przypadku osób, które chcą otrzymać dodatek bezpośrednio na konto bankowe, wymagane jest podanie numeru rachunku bankowego oraz danych jego właściciela. 

Źródła ciepła a dodatek węglowy

Ważnym elementem wniosku jest wskazanie źródła ciepła. Pamiętajmy, że w grę wchodzi jedynie ogrzewanie na paliwo stałe. Poniżej zamieszczono kilka opcji wyboru. Wśród nich znalazły się takie źródła jak: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powierza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe. 

Wybrana przez wnioskodawcę opcja musi być taka sama, jaką zamieściliśmy wcześniej we wpisie do CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ministerstwo wymaga także, by we wniosku określić rodzaj budynku, w którym funkcjonuje gospodarstwo domowe, dla którego ubiegamy się o wniosek. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!