Kredyt w dobie kryzysu – 3 często popełniane błędy

Żyjemy w czasach stosunkowo trudnej sytuacji gospodarczej na całym świecie. Niedawna pandemia, rosnąca inflacja i napięta sytuacja geopolityczna sprawiają, że w naszych kieszeniach zostaje coraz mniej pieniędzy. W ostatnich miesiącach wzrosły również raty kredytów. Co powinna zrobić osoba, której rosnące ceny i wydatki utrudniają spłatę należności w terminie? Jakich błędów unikać, żeby spłacić kredyt w dobie kryzysu?

Kredyt w dobie kryzysu – 3 często popełniane błędy
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 16 sierpnia 2022

Kredyt w dobie kryzysu a zarządzanie budżetem

Jedną z najważniejszych rzeczy, na jakie powinien zwrócić uwagę każdy, kto myśli o wzięciu kredytu lub jest już w trakcie jego spłaty, to właściwe zarządzanie budżetem domowym. W wielu przypadkach to właśnie ponadprogramowe wydatki mogą się przyczynić do trudności z opłacaniem rat pożyczki na bieżąco i zdecydowanie warto poszukać oszczędności, które pomogą nam rozwiązać ten problem.

Co możemy zrobić, żeby lepiej zaplanować nasz budżet? Pierwszym krokiem do prawidłowego gospodarowania środkami z każdej wypłaty może być skrupulatne zbieranie paragonów i spisywanie wydatków. To bardzo proste rozwiązanie, które może pomóc nam uzmysłowić sobie, ile tak naprawdę pieniędzy potrzebuje nasze gospodarstwo domowe. W ten sposób dowiemy się także, na jakich polach możemy poszukać dodatkowych oszczędności, które pomogą nam w spłacie rat kredytu.

Może się przykładowo okazać, że regularnie przepłacamy za jakieś produkty czy usługi i w innych miejscach moglibyśmy je nabyć znacznie taniej. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli oszczędzania przy każdych zakupach i nadmiernej ostrożności przy wydawaniu pieniędzy, ale bardziej o samą świadomość, że w niektórych przypadkach będziemy mogli utrzymać nasz standard życia na podobnym poziomie przy jednoczesnych niższych kosztach.

Pożyczka bez BIK na spłatę kredytu

Kiedy pojawią się pierwsze problemy ze spłatą rat kredytu, wiele osób sięga po pożyczki bez BIK, żeby przywrócić właściwy przepływ finansów w swoim budżecie. Niestety nie jest to optymalne rozwiązanie. Pożyczka bez BIK może pomóc nam na krótką metę, jednak w większości wypadków będzie stanowiła sposób na wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

Pożyczki bez BIK charakteryzują się przeważnie niskimi kwotami zobowiązania przy jednoczesnym krótkim terminie na jego uregulowanie i wysokimi odsetkami, które niejednokrotnie mogą być wyższe niż sama kwota kredytu. W związku z tym tego typu pożyczka może sprawić, że zamiast poprawy swojej sytuacji, skończymy z jeszcze większą kwotą zadłużenia niż początkowo i kolejnymi ratami do spłaty.

Trudności ze spłatą kredytu – brak porozumienia z bankiem

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby zadłużone to brak poszukiwania odpowiedniej komunikacji z bankiem czy innym podmiotem, który udzielił nam pożyczki. Zamiast decydować się na trudne do spłaty i problematyczne pożyczki bez BIK, możemy udać się do naszego kredytodawcy i szczerze przedstawić mu naszą sytuację.

W takich okolicznościach bank będzie zazwyczaj bardziej skory do porozumienia, niż mogłoby się nam początkowo wydawać. Jego przedstawiciel może zaproponować nam tymczasowe zmniejszenie rat lub inne rozwiązania, które pomogą nam utrzymać odpowiednią płynność finansów w naszym budżecie i tym samym ułatwią spłatę zobowiązań. W większości przypadków to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż chociażby pożyczki bez BIK, które mogą się skończyć spiralą zadłużenia i dodatkowym stresem.

Błędy kredytobiorcy – podsumowanie

Kiedy chcemy się zdecydować na pożyczkę, nie możemy zapominać o tym, że tego typu decyzji nie należy podejmować pochopnie. Dotyczy to zwłaszcza tak niepewnych czasów, jak obecne, kiedy stale rosnące ceny i rachunki mogą nas zaskoczyć praktycznie z miesiąca na miesiąc.

 

Jeśli jednak podejmiemy decyzję o wzięciu pożyczki, zwróćmy uwagę na błędy wielu kredytobiorców, których można łatwo uniknąć. Pamiętajmy o tym, by kontrolować nasz budżet oraz że szczera rozmowa z przedstawicielem naszego banku może pomóc nam znacznie bardziej niż ryzykowne pożyczki bez BIK.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!