Tańszy kredyt hipoteczny? Prezydent podpisał ważną ustawę

Opłaty ponoszone w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do KW będą musiały być zwracane przez banki. To efekt zmian, jakie w życie wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo bankowe podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Co się zmieniło w przepisach?

Tańszy kredyt hipoteczny? Prezydent podpisał ważną ustawę
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 sierpnia 2022

Tańszy kredyt hipoteczny – w jakim zakresie?

Rząd pisząc o wspomnianej nowelizacji, często posługuje się hasłem „tańszy kredyt hipoteczny”. W istocie, korzystna zmiana dla kredytobiorców dotyczy jednego z wielu aspektów, jakie składają się na rzeczywisty koszt całego przedsięwzięcia.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo bankowe, instytucje finansowe będą musiały zwrócić te dodatkowe opłaty, jakie kredytobiorca poniósł w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. 

Opłata za czekanie

Ministerstwo Sprawiedliwości wychodzi z założenia, że dodatkowe opłaty pobierane przez banki przy zaciąganiu kredytu „miały charakter nadzwyczajnego »ubezpieczenia« ryzyka kredytowego”. Resort zauważa przy tym, że w praktyce, w zdecydowanej większości przypadków wpis hipoteki był dokonywany zgodnie z przedłożonym wnioskiem. To oznacza, że trudno mówić w tym wypadku o jakimkolwiek ryzyku takiej operacji. 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości - „skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją”.

Ministerstwo robi porządki z dawnymi mieszkaniami pracowniczymi. Zakup mieszkania za... 5% wartości!Ministerstwo robi porządki z dawnymi mieszkaniami pracowniczymi. Zakup mieszkania za... 5% wartości!Michał Górecki

Kiedy bank zwróci opłatę?

Zgodnie z nowym prawem bank zwróci kredytobiorcy pieniądze po dokonaniu wpisu zabezpieczającego do księgi wieczystej. Kredytodawca może także zaliczyć opłatę na poczet części kapitałowej kredytu hipotecznego. To ile uda się zaoszczędzić w ten sposób to całkowicie indywidualna kwestia. W głównej mierze wysokość opłaty zależy od postanowień w umowie. Banki mają w tym zakresie własne praktyki. 

Krótsze oczekiwanie na wpis hipoteki do KW

Obecnie resort sprawiedliwości prowadzi działania, na mocy których oczekiwanie na wpis do KW ma zostać skrócone do niezbędnego minimum. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki” – informuje ministerstwo w komunikacie. Z pewnością takie rozwiązanie pozwoli na sporą oszczędność czasu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!