Zwrot z akcyzy na paliwo rolnicze. Wnioski przyjmują urzędy miast i gmin

Jeszcze tylko do 31 sierpnia 2022 roku rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy na paliwo rolnicze. To już druga taka możliwość w tym roku. 

Zwrot z akcyzy na paliwo rolnicze. Wnioski przyjmują urzędy miast i gmin
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 sierpnia 2022

Zwrot z akcyzy na paliwo rolnicze – gdzie wnioski?

Wnioski od rolników, którzy chcą skorzystać z prawa do odzyskania części pieniędzy wydanych na paliwo wykorzystane do prac w gospodarstwie, należy dostarczyć do urzędu miast i wsi. Ważnym załącznikiem są faktury VAT dokumentujące zakup oleju napędowego. Chodzi o transakcje dokonane między 1.02. a 31.07.2022 r. 

Dane o dużych jednostkach przeliczeniowych — kogo dotyczą?

Dodatkowo właściciele gospodarstw zajmujący się hodowlą bydła powinni załączyć informację o tzw. dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP) za ubiegły rok. 

Dane te rolnik może uzyskać w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym ze względu na siedzibę stada. W tym celu wystarczy złożyć Wniosek o wydanie informacji o średniej rocznej liczbie DJP bydła w gospodarstwie na potrzeby wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej” – czytamy na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Jakie wsparcie w ramach zwrotu akcyzy? 

ARiMR wyjaśnia, że maksymalne wsparcie obliczane jest w dwóch etapach. 

W pierwszym, brany pod uwagę jest iloczyn kwoty 110 zł oraz liczby hektarów użytków rolnych, będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego. 

Natomiast w drugim etapie urzędnicy wyliczają iloczyn kwoty 40 zł, a także średniej rocznej liczby (wspominanych przed chwilą) dużych jednostek przeliczeniowych bydła (DJP) posiadanych przez rolnika w 2021 roku. 

Limit pomocy stanowi suma obu tych kwot. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!