Aktywny samorząd – są pieniądze dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą sięgnąć po pieniądze w ramach programu Aktywny Samorząd. Za te środki mogą zakupić m.in. elektryczne wózki inwalidzkie, oprzyrządowanie do samochodu, czy zlikwidować istniejące bariery architektoniczne.

Aktywny samorząd – są pieniądze dla niepełnosprawnych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 sierpnia 2022

Aktywny samorząd – do kiedy wnioski?

Nabór do pierwszego modułu programu Aktywny Samorząd trwa do 31 sierpnia. W tej części programu można otrzymać dofinansowanie na likwidacje barier transportowych, barier związanych z uczestnictwem w społeczeństwie informacyjnym, oraz mobilności. Można także otrzymać pieniądze na dofinansowanie opieki nad osobą zależną – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

 

Co można kupić dzięki pieniądzom z Aktywny Samorząd?

W praktyce, pozyskane w ten sposób środki można spożytkować np. na zakup wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym. Można także wyremontować skuter, czy wózek inwalidzki na prąd. 

Do listy zakupów dopisany może być także sprzęt elektroniczny, oprzyrządowanie samochodu, kurs na prawo jazdy, a także zakup protezy kończyny. 

PFRON: Więcej pieniędzy na aktywizację osób niepełnosprawnychPFRON: Więcej pieniędzy na aktywizację osób niepełnosprawnychMichał Górecki

Aktywny samorząd – jak złożyć wniosek?

Złożenie wniosku w programie nie wymaga wizyt w urzędach, czy innych instytucjach. Wszystko można zrobić z domu poprzez internet. Wniosek może zostać złożony za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia Finansowego (SOW) ze środków Państwowego Funduszu Rehablilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). 

Będą kolejne nabory

Z kolei do 10 października 2022 roku będzie można składać wnioski o wsparcie w uzyskaniu wyższego wykształcenia w roku akademickim 2022/2023. M.in. takiej pomocy będzie dotyczył II moduł programu. 

Od początku trwania pilotażowego programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Aktywny samorząd” dofinansowanie otrzymało przeszło 230 tys. osób z niepełnosprawnościami” – powiedziała mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!