Ważny obowiązek dla Ukraińców wyjeżdżających z Polski

Są sytuacje, w których obywatele Ukrainy muszą poinformować ZUS o tym, że wyjeżdżają z Polski. Niezależnie od tego czy wracają do ojczyzny, czy jadą na dłużej do innego państwa. Chodzi o przypadki, w których pobierają oni świadczenie 500 plus lub Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W przeciwnym razie będą problemy.

Ważny obowiązek dla Ukraińców wyjeżdżających z Polski
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 sierpnia 2022

Obowiązki obywatela Ukrainy względem ZUS

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Polska szeroko otworzyła swoje granice na uchodźców zza wschodniej granicy. Umożliwiła także szerokie wsparcie nie tylko przy znalezieniu zatrudnienia, ale także dopuściła możliwość korzystania z szeregu świadczeń społecznych. Wśród nich mowa o sztandarowych programach 500 plus oraz istniejącym od początku bieżącego roku Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. 

ZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plusZUS: Niektórzy Ukraińcy będą musieli zwrócić 500 plusMartyna Kowalska

Kiedy świadczenie 500 plus jest nieuprawnione?

O przepisach regulujących świadczenia społeczne w przypadku obcokrajowców, pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w tym artykule, pod koniec maja br. 

Zgodnie z wykładnią przedstawioną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w związku z toczącą się wojną, a następnie wyjechał z naszego kraju na czas dłuższy niż jeden miesiąc, traci prawo do legalnego pobytu w naszym kraju. To oznacza, że od tego momentu nie przysługuje mu już świadczenie wychowawcze 500 plus. 

Przykład? Pani Waleria przyjechała do Polski pod koniec lutego 2022 i dopełniła wszelkich formalności, aby otrzymać świadczenie 500 plus, na swoją pięcioletnią córkę. W maju postanowiła jednak wyjechać do Holandii, gdzie mieszka jej siostra i tam zostać na dłużej. W takiej sytuacji po upływie miesiąca traci ona prawo do świadczenia 500 plus. To samo działoby się w sytuacji, jeśli zdecydowałaby się na powrót do swojej ojczyzny. Zgodnie z prawem musi poinformować ZUS o wyjeździe z terenu Rzeczypospolitej Polskiej. W przeciwnym razie na jej konto zostanie przesłane świadczenie nienależne, które musi być zwrócone na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak poinformować ZUS o wyjeździe

ZUS wyjaśnia, że obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ i/lub o rodzinny kapitał opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym ZUS.

Należy to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – i złożyć wniosek Zgłoszenie wyjazdu z Polski, formularz dla obywateli Ukrainy albo małżonków obywateli Ukrainy (UKR-IW)” – czytamy w komunikacie. Instrukcję można znaleźć na tej stronie internetowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!