Polisa na życie w UK - rzeczy, które należy wiedzieć

Ubezpieczenie na życie to jedno z najważniejszych ubezpieczeń. To najbardziej sprawdzony sposób zabezpieczenia finansowego dla rodziny i bliskich w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia losowego. Szczególnie ważne jest, to gdy przebywamy poza granicami kraju. Ubezpieczenie na życie w UK daje poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto się ubezpieczyć, wykupując polisę na życie.

Polisa na życie w UK - rzeczy, które należy wiedzieć
 • Rafał Stępniewski
 • /
 • 22 sierpnia 2022

Co to jest ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie (life cover) to umowa pomiędzy osobą a firmą ubezpieczeniową, która ma na celu zabezpieczenie finansowe osobom bliskim na wypadek śmierci ubezpieczonego. Posiadanie polisy zapewni spokój i wsparcie, którego mogą potrzebować członkowie rodziny np. na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia.

Na jakiej zasadzie działa polisa na życie w UK

Polisa na życie to rodzaj kontraktu pomiędzy osobą, która chce się ubezpieczyć, a firmą ubezpieczeniową. Ubezpieczyciel w zamian za opłacenie comiesięcznych składek zobowiązuje się w przypadku śmierci ubezpieczonego do wypłaty odszkodowania osobom wskazanym w polisie na życie.

Polisa nie jest dla osoby ubezpieczonej, tylko dla osób, których finansowe bezpieczeństwo mogłoby być zagrożone w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje wykup polisy na życie, gdy ma się skończone 18 lat, natomiast maksymalny wiek na rozpoczęcie polisy to zazwyczaj 70 lat.

Czy polisa na życie w UK  jest obowiązkowa?

Polisa na życie w UK nie jest obowiązkowa.

Dla osoby, która jest sama i nie planuje założenia rodziny, rozsądniejszym rozwiązaniem może być zapewnienie sobie prywatnej renty zdrowotnej w przypadku niezdolności do pracy (Income Protection).

Osobom, których dzieci już się usamodzielniły, a mąż czy żona radzi sobie świetnie finansowo, poleca się rozważyć ubezpieczenie od chorób krytycznych (Critical Illness Cover) 

Zakup ubezpieczenia na życie w UK warto również rozważyć pod kątem rodziny przebywającej w Polsce, czy będzie ją stać na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem, czy ewentualnym sprowadzeniem ciała do Polski.

Gdzie w UK ubezpieczyć się na życie?

Decyzja ubezpieczenia na życie siebie i swoich najbliższych w szczególności, gdy mieszkamy poza granicami ojczystego kraju, bywa przytłaczająca. Do tego ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii często różnią się od tych w Polsce. Prowadzi to do niejasności, a bariera językowa jest nie do przeskoczenia. Dlatego warto udać się do polskiego doradcy ubezpieczeniowego, który chętnie udzieli merytorycznej porady. Więcej szczegółów na https://pfadvisors.co.uk/

Rodzaje ubezpieczeń na życie w UK

W UK mamy do wyboru kilka rodzajów polis na życie. Osoba, która chce się ubezpieczyć, powinna wybrać dla siebie polisę, która odpowiada jej potrzebom i sytuacji, w której się właśnie znajduje. Do wyboru mamy:

 • Ubezpieczenie terminowe, czyli na czas określony tzw. term life cover – polisa, która działa przez określony czas, na który chcemy się ubezpieczyć np. na 10 lat.
 • Polisa na całe życie, czyli whole life insurance– zapewnia stałe ubezpieczenie na wypadek śmierci do końca życia.
 • Joint life insurance, czyli polisa chroniąca dwie osoby równocześnie. W przypadku śmierci jednej z osób, suma ubezpieczenia wypłacana jest drugiej. Osoby te nie muszą być małżeństwem.
 • Polisa Over 50s life insurance jest adresowana dla osób pomiędzy 50 a 75 rokiem życia. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują opcję, że jeżeli osoba osiągnie wiek 90 lat, przestaje płacić składki, ale dalej jest ubezpieczona. Częstym warunkiem wypłacenia polisy jest to, że osoba musi przeżyć 2 lata od jej rozpoczęcia (okres karencji).

Znalezienie odpowiedniej polisy nie jest łatwe. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z wykwalifikowanym doradcą, który podpowie jakie ubezpieczenie na życie wybrać w UK. Więcej potrzebnych informacji na https://pfadvisors.co.uk/ubezpieczenie-na-zycie-w-uk/

8320.png

Wykwalifikowany doradca pomoże w doborze ubezpieczenia na życie.

Polisa na życie a ubezpieczenie z pracy

W niektórych firmach pracodawcy oferują swoim pracownikom pakiet świadczeń na wypadek śmierci. " Death in service" gwarantuje, że w przypadku śmierci podczas zatrudnienia w danej firmie zostanie wypłacone odszkodowanie bliskim.

Najczęściej kwota odszkodowania w przypadku śmierci wynosi zwykle 3-5 krotności rocznej pensji. Kwota otrzymana jest wolna od podatku.

Ubezpieczenie "Death in service" to świadczenie zapewniane przez pracodawcę, natomiast ubezpieczenie na życie to odrębna polisa.

Za ubezpieczenie w trakcie pracy nie płaci się składek jak w standardowej polisie na życie.

Warto dokładnie sprawdzić w umowie o pracę, na jakich warunkach działa ten rodzaj ubezpieczenia, żeby mieć jasność co do poziomu ubezpieczenia i sposobu wypłaty pieniędzy.

Zmiana pracy lub przerwa w pracy powoduje utratę ubezpieczenia "death in service".

Co nie pokrywa polisa na życie w UK

Polisa na życie działa tylko w wypadku śmierci ubezpieczonego. Tego rodzaju ubezpieczenie NIE wypłaci odszkodowania w wypadku:

- choroby

- urazu

- niemożności pracy

- samobójstwa w przeciągu pierwszych 12 miesięcy trwania ubezpieczenia

Pełne ubezpieczenie na życie pokrywa sytuację, w której śmierć ubezpieczonego następuje z jakichkolwiek przyczyn zdrowotnych lub wypadkowych. Należy natomiast być ostrożnym przy wyborze ubezpieczeń typu ‘accidental’, gdyż takowe wypłacają odszkodowanie tylko w przypadku śmierci spowodowanej wypadkiem, tym samym rodzina może nie otrzymać żadnego odszkodowania, np. jeśli klient umrze na zawał lub raka. 

Na jaką kwotę warto się ubezpieczyć?

To, na jaką kwotę się ubezpieczymy, zależy od indywidualnych okoliczności. Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich.

Jeżeli, ktoś posiada w UK kredyt hipoteczny (mortgage) warto rozważyć taką sumę ubezpieczenia, która spłaci w całości zadłużenie.

Bardzo często o wyborze odszkodowania decyduje kwota miesięcznej składki, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć. Takie rozwiązanie nie zawsze zapewnia pokrycie wszystkich ewentualnych potrzeb.

Czasami  stosuje się taką praktykę, że jako kwotę ubezpieczenia ustala się dziesięciokrotność rocznego wynagrodzenia. Oczywiście nie trzeba się tej zasady sztywno trzymać.

Od czego zależy wysokość składki?

Na to jak wysoka będzie składka, oraz decyzję o przyznaniu ubezpieczenia ma wpływ kilka czynników. Oto te, które są najczęściej brane pod uwagę:

 • Wiek klienta
 • Stan jego zdrowia
 • Historia choroby – jeśli taka jest
 • Okres, na jaki zawierana jest polisa
 • Wykonywany zawód
 • Suma ubezpieczenia
 • Inne informacje o właścicielu polisy – czy jest palaczem lub uprawia ryzykowne sporty

Kredyt hipoteczny, a polisa na życie

Nie istnieją żadne przepisy, które nakładałyby obowiązek ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym w UK. Jednak warto się nad nim zastanowić, bo to duże zabezpieczenie na okres spłacania rat. W przypadku śmierci kredytobiorcy obowiązek spłacania rat spoczywa na współkredytobiorcach lub spadkobiercach zmarłego.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Polisa na życie w UK ma na celu zapewnienie zabezpieczenia finansowego rodzinie i bliskim po śmierci ubezpieczonego. Umożliwi łatwiejsze przystosowanie się do nowych okoliczności życiowych poprzez wsparcie finansowe, zwłaszcza jeżeli osoba była jedynym żywicielem rodziny.

Pieniądze wypłacone z ubezpieczenia mogą również pomóc z pokryciem kosztów pogrzebu i innych czynności związanych z pochówkiem, jak również mogę umożliwić sfinansowanie sprowadzenie ciała do Polski.

Żadne ubezpieczenie i wypłacone odszkodowanie nie zastąpi straty bliskiej nam osoby, ale na pewno będzie sporym wsparciem finansowym dla rodziny. 

Co się stanie z Polisą po wyjeździe z UK?

Przed podpisaniem polisy warto o tym wspomnieć doradcy, że taka możliwość istnieje. Po wyjeździe z UK, jeżeli chcemy kontynuować ubezpieczenie, należy zgłosić nowy adres zamieszkania ubezpieczycielowi oraz utrzymać brytyjski rachunek bankowy, z którego będzie pobierana miesięczna kwota składki. W przypadku trudności z opłaceniem polisy bardzo często istnieje możliwość obniżenia kwoty ubezpieczenia, a tym samym miesięcznej opłaty. Każda firma ubezpieczeniowa może mieć inne wymogi co do kwestii przeprowadzki poza granice UK, tym samym konieczne jest skonsultowanie tego ze swoim doradcą. 

Podsumowanie

Nie każdy potrzebuje ubezpieczenie na życie, ale jeśli masz osoby, na których ci zależy i które są zależne od Twoich dochodów, warto rozważyć tę możliwość. Szczególnie ważne zabezpieczenie finansowe bliskich jest, gdy przebywamy na emigracji.

Dane aktualne na dzień publikacji.

Powyższy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty sprzedażowej, ani porady finansowej. Przed wykupieniem jakiekolwiek ubezpieczenia lub innego produktu finansowego, należy uzyskać indywidualną poradę w zakresie swoich wymagań i ogólnych warunków kontraktu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!