Dopłaty do ogrzewania – jaki pomysł ma rząd?

Nie tylko opalający węglem mogą liczyć na pomoc państwa. Rząd przyjął właśnie projekt ustawy, która zapewni wsparcie korzystającym z ciepła systemowego, a także ogrzewających dom pelletem, drewnem, gazem czy olejem opałowym. 

Dopłaty do ogrzewania – jaki pomysł ma rząd?
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 sierpnia 2022

Jakie dopłaty do ogrzewania?

Obok dodatku węglowego, projekt ustawy zakłada wprowadzenie rozwiązań dla gospodarstw domowych korzystających z innych źródeł ciepła. Rząd chce wprowadzenia dopłat także dla tych, dla których źródłem ciepła jest pellet, drewno, gazem czy olej opałowy. Mechanizm obejmie także te gospodarstwa, które podpięte są do sieci ciepłowniczej. Autorzy ustawy zakładają prawną blokadę podwyżek cen ciepła do 40 procent. Same ciepłownie mogą liczyć na rekompensaty. 

Dopłaty do ciepła systemowego 

Każda ciepłownia, która będzie składała wniosek taryfowy do URE, otrzyma pomoc od państwa. Sama taryfa, która będzie obowiązywała odbiorcę ciepła i ciepłej wody będzie niższa. Rząd ocenia, że gospodarstwa domowe zyskają na tym od 1000 do 4000 złotych w perspektywie sezonu grzewczego. 

Inne źródła ciepła — jakie dopłaty?

Gospodarstwa domowe, w których źródłem ciepła jest pellet, drewno, gaz, a także olej opałowy, mogą liczyć na jednorazową dopłatę. Będzie ona zależna od rodzaju stosowanego paliwa. Ogrzewający pelletem mogą liczyć na 3 tys. złotych, gazem 500 zł, drewnem 1000 zł, a olejem 2000 zł. Wcześniej konieczny jest odpowiedni wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

85% Polaków boi się nadchodzącego sezonu grzewczego85% Polaków boi się nadchodzącego sezonu grzewczegoMichał Górecki


Dopłaty do ogrzewania analogiczne jak dodatek węglowy

Jak poinformowała podczas konferencji szefowa resortu klimatu Anna Moskwa, pomoc zaproponowana w omawianym projekcie ustawy, jest analogiczna do tego jaka obowiązuje w przypadku dodatku węglowego. Nie będzie w tym przypadku kryterium dochodowego, a wsparcie będzie udzielana na gospodarstwo domowe. Wniosek będzie trzeba wypełnić i dostarczyć do 30 listopada br. Samorządy będą miały 30 dni na wypłatę pieniędzy. 

Teraz projektem ustawy będzie musiał zająć się Sejm, który do połowy września ma wakacje. Potem konieczny będzie podpis prezydenta. Zgodnie z zapisem w projekcie, ustawa wejdzie w życie następnego dnia po jej publikacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!