85% Polaków boi się nadchodzącego sezonu grzewczego
85% ankietowanych Polaków boi się sezonu grzewczego 2022/2023 – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. 2/3 twierdzi, że już się do niego przygotowuje – wynika ze wskazań respondentów.
- Michał Górecki
- /
- 17 sierpnia 2022
Niepewność wokół sezonu grzewczego
85% badanych przez ARC Rynek i Opinia przyznaje, że obawia się tego, co przyniesie nadchodzący sezon grzewczy. 67% deklaruje, że już do niego się przygotowuje. Więcej niż co drugi badany jest zdania, że mógłby zimą obniżyć temperaturę o 2 stopnie Celsjusza – takie wnioski wynikają z najnowszego sondażu przeprowadzonego na przełomie lipca i sierpnia.
Kto najbardziej boi się sezonu grzewczego?
Z analizy rezultatów badania wynika, że najwięcej obaw przed sezonem grzewczym mają kobiety oraz respondenci między 35. a 44. rokiem życia. W obu grupach o swoich obawach mówi po 89% ankietowanych. Nie zmienia to jednak faktu, że poczucie niepewności da się zauważyć w każdej grupie demograficznej.
Wniosek o dodatek węglowy – skąd ściągnąć formularz?Michał Górecki
Czy martwisz się trudnym okresem grzewczym?
Na to pytanie odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 50% badanych. „Raczej tak” – 35%. Na drugim biegunie są ci, którzy udzielili odpowiedzi „raczej nie” – 12%. „Zdecydowanie nie” – jedynie 3% zapytanych.
Przygotowania do sezonu grzewczego 2022/2023
Ponad połowa respondentów – 67%, twierdzi że już przygotowuje się na trudną zimę. 33% zadeklarowało, że na ten właśnie cel oszczędza pieniądze. W tej grupie najczęściej o oszczędnościach myślą kobiety – 36%.
27% badanych już teraz robi zapasy drewna, a 15% węgla. O uszczelnieniu okien pomyślało 12% badanych, a 8% dociepla dom. Co trzeci badany twierdzi, że nie przygotowuje się na razie do sezonu grzewczego.
Wyzwania związane z okresem grzewczym
57% osób jest gotowych dla oszczędności obniżyć o 2 stopnie temperaturę w mieszkaniu. Przeciwnego zdania jest 15% badanych przez ARC Rynek i Opinia.
„Komfortowa temperatura w mieszkaniu czy domu to zdaniem Polaków 22 stopni Celsjusza. Jest jednak spora liczba osób, która uważa, że ta temperatura powinna być jeszcze wyższa. Obecny kryzys energetyczny może jednak wymusić konieczność obniżenia temperatury, co z punktu widzenia medycznego byłoby dobrym posunięciem. Zgodnie z normami wskazanymi przez WHO optymalna temperatura w pomieszczeniu w krajach z chłodniejszym klimatem powinna oscylować pomiędzy 18 a 20 stopniami Celsjusza. Z naszego badania wynika, że większość Polaków akceptowałaby takie obniżenie temperatury. – powiedział dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia w komentarzu do przedstawionego badania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.