Ruszają przelewy 14. emerytur. Podajemy terminy

Już w najbliższy czwartek, 25 sierpnia pierwsi emeryci oraz renciści otrzymają 14. emeryturę. Na kiedy ZUS wyznaczył wypłatę dodatkowego świadczenia? Podajemy terminy.

Ruszają przelewy 14. emerytur. Podajemy terminy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 sierpnia 2022

Czternasta emerytura – o tym trzeba wiedzieć

Po pierwsze, dodatkowe świadczenie emerytalne zostanie wypłacone z urzędu. To oznacza, że emeryt, czy rencista, nie musi o nią wnioskować. Zostanie ona doliczona do wrześniowego świadczenia około dziewięciu milionom osób. 

Większość świadczeniobiorców – 7,7 mln otrzyma czternastkę w wysokości 1217,98 złotych. Jeśli jednak otrzymują co miesiąc od 2.900 zł do 4.188,44 zł, dodatkowe świadczenie będzie pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Najniższa 14-tka, jaka zostanie wypłacona wyniesie… 50 złotych.

Ktoś proponuje Ci załatwienie czternastki? To oszust!Ktoś proponuje Ci załatwienie czternastki? To oszust!Monika Świetlińska

Trzynastki i czternastki – bonus dla emerytów

Jak policzyło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, sumując tzw. trzynastki i czternastki, świadczeniobiorcy w znakomitej większości otrzymają łącznie 2676,88 złotych. Resort ocenia, że w dobie inflacji i wysokich kosztów życia, to ważne wsparcie, które poprawi sytuację finansową seniorów. 

Kiedy przelew czternastej emerytury?

Znane są już terminy przelewów czternastek. Poza 25.08, będą to również następujące dni 1.09, 5.09, 6.09, 10.09, 15.09, oraz 20.09. To oznacza, że pewna część emerytów i rencistów poczeka na dodatkowy zastrzyk gotówki prawie miesiąc. W przypadku osób pobierających świadczenia przedemerytalne, a także w systemie mundurowym, wypłata dodatkowej emerytury, czy renty nastąpi dopiero we wrześniu.

W przypadku wąskiej grupy świadczeniobiorców, którzy otrzymują pieniądze rzadziej niż raz w miesiącu, czternasta zostanie przelana dopiero w październiku – wynika z publikacji MRiPS. 

Czy czternastą emeryturę może zająć komornik?

Tu ważna uwaga. Co do zasady czternasta emerytura jest wolna od potrąceń, czyli na przykład zajęć komorniczych. Istotne jest to, że dodatkowe świadczenie nie będzie wliczane do dochodu w sytuacji, w której ubiegamy się o wsparcie z pomocy społecznej, alimenty, czy też świadczenia z programu Rodzina 500 plus dedykowanego dla osób niesamodzielnych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!