Program „Posiłek w szkole i w domu” – są pieniądze dla samorządów

550 mln złotych rocznie trafia z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na realizację programu „Posiłek w szkole i w domu”. Całkowity koszt programu w latach 2019-2023 to 2,7 mld złotych. 

Program „Posiłek w szkole i w domu” – są pieniądze dla samorządów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 sierpnia 2022

Posiłek w szkole i w domu

Rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” został nakreślony na lata 2019-2023. Jego realizacja jest zatem już za półmetkiem. Jego celem jest zapewnienie pomocy osobom starszym oraz dzieciom z rodzin o trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Realizuje go resort rodziny i polityki społecznej.

W ten sposób z państwowych pieniędzy finansowane są m.in. posiłki dla dzieci na terenie szkoły. W przypadku osób starszych, które nie wychodzą z domu, są one przywożone pod wskazany adres. „Ze środków przekazywanych w ramach programu gminy udzielają wsparcia osobom spełniającym konkretne warunki m.in. kryterium dochodowe. Pomoc udzielana jest w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych” – wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Aktywny samorząd – są pieniądze dla niepełnosprawnychAktywny samorząd – są pieniądze dla niepełnosprawnychMikołaj Frączak


Kto otrzymuje pomoc?

Środki, jakie otrzymują samorządy w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” są przeznaczone na pomoc dla osób, mieszczących się w określonym kryterium dochodowym. Wsparcie trafia m.in. do dzieci do momentu rozpoczęcia edukacji w szkole podstawowej, uczniów do czasu ukończenia podstawówki lub szkoły ponadgimnazjalnej, a także osób i rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Głównie mówimy tutaj o osobach starszych oraz niepełnosprawnych. 

Dowożenie posiłków dla osób potrzebujących

Program obejmuje także dowóz posiłków pod wskazany adres dla osób, które z uwagi na wiek lub stopień niepełnosprawności nie wychodzą z domu. Gminy mogą starać się również m.in. o dodatkowe wsparcie na prowadzenie bezpośrednio przez samorządy stołówki szkolne” – informuje MRiPS. 

Ile kosztuje posiłek w szkole i w domu

W przypadku realizacji tego programu zaplanowane wydatki w latach 2019-2023 wynoszą 2,75 mld złotych. To w skali roku daje kwotę 550 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!