MF: Dobre wyniki finansowe samorządów
W pierwszym półroczu 2022 roku samorządy odnotowały nadwyżkę operacyjną, czyli różnicę między bieżącymi dochodami a wydatkami. W skali kraju to ponad 20 miliardów złotych. Ile pieniędzy gminy wydają na bieżące działania, a ile na konkretne inwestycje? Znamy konkretne liczby.
- Martyna Kowalska
- /
- 22 sierpnia 2022
Kondycja finansowa samorządów 2022
Poza wykazaną nadwyżką operacyjną, spadło ogólne zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego. Z końcem drugiego kwartału 2022 roku wynosiło ono 87,4 mld złotych, a to spadek o prawie 4 mld złotych w porównaniu z końcem 2021 roku. Spadek zadłużenia to dobra informacja. Tym bardziej, że jak wynika z analizy, po 2022 roku w kasie samorządów pozostaną jeszcze pieniądze, które można przekazać wierzycielom.
W ocenie ministra finansów Sebastiana Skuzy „Sytuacja jednostek samorządu terytorialnego po I półroczu 2022 r. pozostaje stabilna, a wykonanie budżetów samorządowych przebiega według założonych planów. Warto podkreślić również, że zadłużenie jednostek samorządowych spadło w tym roku” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez MF.
Ile pieniędzy wydają samorządy?
Nowa droga, remont przedszkola, boisko przed szkołą, kanalizacja do nowego osiedla, a może eleganckie ławeczki w parku? Każda taka inwestycja wymaga zaangażowania finansowego samorządu. Nawet jeśli odbywa się z unijnym dofinansowaniem, konieczny jest wkład własny. Do tego dochodzą wynagrodzenia dla nauczycieli, urzędników, czy pracowników miejskiej zieleni.
Według danych zebranych przez Ministerstwo Finansów, wykonane wydatki ogółem na koniec II kwartału 2022 roku wyniosły ponad 156 mld złotych, z czego wydatki bieżące to prawie 140 mld złotych. Sporo. Z tego wynika, że na wydatki majątkowe (np. budowa nowej drogi, czy wodociągu) przeznaczono łącznie ponad 16 mld złotych.
Które gminy wspierają inwestycje w łącza internetowe? Jest ranking UKEAnna Malinowska
Oszczędności samorządów
Samorządy mają do dyspozycji środki, które udało im się zaoszczędzić w poprzednich latach. Łącznie mówimy o kwocie ponad 52 mld złotych. Wiadomo już, że z tej kwoty samorządy planują w tym roku wykorzystać niemal 37,6 mld złotych. To oznacza, że w puli pozostanie jeszcze ok. 14,5 mld złotych, które mogą trafić np. na wydatki związane ze spłatą długów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.