Które gminy wspierają inwestycje w łącza internetowe? Jest ranking UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował zamówioną przez siebie analizę działań, jakie podejmują jednostki samorządu terytorialnego najniższego szczebla, by wspierać rozwój sieci telekomunikacyjnej na swoim terenie. Która miejscowość wypadła najlepiej? 

Które gminy wspierają inwestycje w łącza internetowe? Jest ranking UKE
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 kwietnia 2022

Samorządy i telekomunikacja

Analizę w tej sprawie przygotowała firma Audytel. Jak wiadomo, samorządy mogą podejmować działania, które rozwijają istniejącą sieć telekomunikacyjną, a także wpływają na rzecz konkurencyjności rynku. Z drugiej jednak strony znane są działania, które należy uznać za budowanie barier prawnych, które poważnie utrudniają relację na linii gmina – firmy telekomunikacyjne. 

Aby badanie było jak najpełniejsze, powstał indeks aktywności gmin na podstawie próbnej listy 1505 jednostek samorządu terytorialnego. 

Gminy o inwestycjach w sieci telekomunikacyjnego

Niestety jak pokazują wyniki badania, wkład gmin w rozwój sieci telekomunikacyjnych jest mały. Wśród badanych samorządów, większa ich cześć utrzymuje stawki opłat np. za zajęcie pada drogowego, której wysokość jest bliska górnej granicy, jaka określona jest w przepisach. 

Wiele samorządów nie dysponuje także dokumentacją związaną z infrastrukturą techniczną. To aż 56% badanych jednostek. Jako podstawowe działania, jakie mają potwierdzać aktywność gmin, wskazano odpowiedzi związane z wnioskowaniem o przyznanie grantów wspierających cyfryzację (41%) oraz udostępnianie hotspotów WiFi (26%). 

Jak gminy mogą wspierać rozbudowę sieci telekomunikacyjnej?

W katalogu pożądanych działań, które mogłyby wesprzeć rozwój sieci telekomunikacyjnych, jakie pojawiły się w raporcie, mowa np. o ograniczeniu wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. To samo dotyczy należności związanych z podatkiem od nieruchomości dla inwestycji liniowych. Ważne jest także uwzględnianie w trakcie remontów dróg budowy kanałów technologicznych. Więcej podobnych przykładów można znaleźć w raporcie opublikowanym tutaj

Do czego firmom telekomunikacyjnym potrzebne są słupy energetyczne?Do czego firmom telekomunikacyjnym potrzebne są słupy energetyczne?Anna Malinowska


Które gminy wspierają rozwój sieci telekomunikacyjnych? 

Według autorskiego indeksu przyjętego w omawianym raporcie, najwyższą ocenę ogólną wśród badanych JST otrzymała gmina Lubiszyn (pow. gorzowski, woj. lubuskie). Uzyskała ona 1304 punkty na 2220 możliwych. Drugie miejsce należy do Łomży (Podlaskie), która zebrała 1168 pkt. Podium zamyka dolnośląska Legnica (1153 pkt). W pierwszej piątce znalazły się także miasta: Ciechanów (Mazowieckie) oraz Rybnik (Śląskie).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!