Do czego firmom telekomunikacyjnym potrzebne są słupy energetyczne?

Szybki, stabilny i coraz tańszy – to zalety połączenia światłowodowego z globalną siecią. Niestety są i takie miejsca, gdzie operatorom telekomunikacyjnym trudno dotrzeć ze swoją infrastrukturą. I tu pojawia się odpowiedź na pytanie: do czego firmom telekomunikacyjnym mogą być potrzebne słupy energetyczne? Do budowania sieci szybkiego internetu. Właśnie zapadła ważna decyzja UKE w tej sprawie.

Do czego firmom telekomunikacyjnym potrzebne są słupy energetyczne?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 marca 2021

Czy można poprowadzić światłowód po słupach energetycznych?

Można. Problem w tym, że do tej pory mniej niż 1 na 10 słupów, które znajdują się w dyspozycji OSD czyli Operatorów Sieci Dystrybucyjnych został udostępniony firmom telekomunikacyjnym. Jak się okazuje, popyt na takie „współkorzystanie” z istniejącej infrastruktury jest dużo większy! Właśnie dlatego prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wydał decyzje, które określają warunki dostępu do takiej infrastruktury.

Jak informuje regulator „stanowią one uniwersalny zbiór zasad i reguł w zakresie dostępu do infrastruktury technicznej operatorów systemów dystrybucyjnych obejmującej słupy elektroenergetyczne linii niskiego i średniego napięcia”.

Gdynia: bezpłatna transmisja wideo ze ślubu cywilnegoGdynia: bezpłatna transmisja wideo ze ślubu cywilnegoMikołaj Frączak

Ile kosztuje udostępnienie słupa energetycznego pod światłowód?

Dla jasności całej procedury decyzje prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawierają m.in. z góry ustalone opłaty za dostęp do słupów niskiego i średniego napięcia. W pierwszym przypadku opłata wyniesie miesięcznie 1,73 zł (per słup/per kabel). W drugim przypadku miesięczna stawka będzie nieco wyższa i wyniesie 2,75 zł.

Słupy energetyczne dla telekomów – jaka korzyść?

Pamiętajmy, że jednym z priorytetów UKE jest likwidacja tzw. telekomunikacyjnych białych plam, które sprzyjają negatywnemu zjawisku wykluczenia cyfrowego. Jak wyjaśnia regulator, celem takich decyzji jest wspieranie budowy, a także współkorzystania z infrastruktury oraz jasnych reguł współpracy między firmami telekomunikacyjnymi a elektroenergetycznymi. Rozwiązanie to wpisuje się w założenia Europejskiej Agendy Cyfrowej, a także strategii Europa 2020, w myśl której, niezależnie gdzie mieszkamy, powinniśmy mieć równy dostęp do szybkiego i efektywnego internetu.

Czy tańszy roaming w UE przetrwa?Czy tańszy roaming w UE przetrwa? Anna Malinowska

UKE reguluje wykorzystanie słupów energetycznych

Jak zapewnia urząd, w procesie wydawania decyzji, wzięte zostały pod uwagę zarówno prawa i obowiązki Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) jak i firm telekomunikacyjnych, którzy chcą korzystać z infrastruktury energetycznej. Zdaniem prezesa UKE, nowe rozstrzygnięcia pozytywnie wpłyną na wykorzystanie już istniejącej infrastruktury. Zmniejszą się także koszty robót, na czym skorzystają nie tylko telekomy, ale także abonenci, którzy dotąd mieli problemy z dostępem do nowoczesnej sieci światłowodowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!