Czy tańszy roaming w UE przetrwa?

30 czerwca 2022 roku wygasną przepisy dotyczącego roamingu usług telekomunikacyjnych na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z zapowiedziami, Bruksela chce je przedłużyć na kolejną dekadę. Jest duża szansa, że niskie koszty połączeń dla podróżujących po Wspólnocie przetrwają co najmniej do 2032 roku.

Czy tańszy roaming w UE przetrwa?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 marca 2021

Co to jest Roam Like At Home?

Określenie „Roam Like At Home” (RLAH) oznacza zasadę, która nakazuje operatorom telekomunikacyjnym takie rozliczanie usług w roamingu, by były one zbieżne z cennikami obowiązującymi w danym kraju. Obecne rozstrzygnięcia w tym zakresie działają od 15 czerwca 2017 roku i wygasają 30 czerwca 2022 roku.

Dzięki tej zasadzie, osoby podróżujące po Unii Europejskiej, korzystają z roamingu w państwach członkowskich, bez dodatkowych wysokich kosztów.

Czy tani roaming zostanie przedłużony?

W związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia obecnego rozporządzenia w sprawie stawek roamingowych Komisja Europejska zamierza przedłużyć aktualne przepisy o kolejną dekadę.

Z zapowiedzi Brukseli wynika, że roamingowe rozstrzygnięcia będą nie tylko wydłużone, ale także udoskonalone. Celem Komisji Europejskiej jest podniesienie jakości oraz przejrzystości transgranicznych usług.

Jednym z rozważanych rozwiązań jest zapewnienie konsumentom dokładnie takiej samej prędkości połączenia z siecią mobilną, na jaką mogą liczyć w swoim kraju macierzystym.

PIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczyPIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczy Jan Wróblewski

Tańsze połączenia komórkowe w UE

Bruksela chce zrobić nawet krok dalej i jeszcze mocniej obniżyć stawki hurtowe połączeń w przypadku połączeń wykonywanych w roamingu. Mowa o specjalnej taryfie, jaka obowiązuje przy wzajemnych rozliczenia między operatorami, działającymi w różnych krajach członkowskich w związku z aktywnością ich klientów za granicą.

Roaming w UE a decyzje Brukseli

Komisja Europejska ocenia, że bez interwencji regulacyjnej, nie ma gwarancji, że podmioty działające na rynku telekomunikacyjnym same z siebie utrzymają zasadę Roam Like At Home. Właśnie dlatego należy się spodziewać, że w najbliższym roku powstanie nowy akt prawny, który nie tylko przedłuży przepisy, ale także poprawi działanie tego mechanizmu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!