Czy tańszy roaming w UE przetrwa?

30 czerwca 2022 roku wygasną przepisy dotyczącego roamingu usług telekomunikacyjnych na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z zapowiedziami, Bruksela chce je przedłużyć na kolejną dekadę. Jest duża szansa, że niskie koszty połączeń dla podróżujących po Wspólnocie przetrwają co najmniej do 2032 roku.

Czy tańszy roaming w UE przetrwa?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 marca 2021

Co to jest Roam Like At Home?

Określenie „Roam Like At Home” (RLAH) oznacza zasadę, która nakazuje operatorom telekomunikacyjnym takie rozliczanie usług w roamingu, by były one zbieżne z cennikami obowiązującymi w danym kraju. Obecne rozstrzygnięcia w tym zakresie działają od 15 czerwca 2017 roku i wygasają 30 czerwca 2022 roku.

Dzięki tej zasadzie, osoby podróżujące po Unii Europejskiej, korzystają z roamingu w państwach członkowskich, bez dodatkowych wysokich kosztów.

Czy tani roaming zostanie przedłużony?

W związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia obecnego rozporządzenia w sprawie stawek roamingowych Komisja Europejska zamierza przedłużyć aktualne przepisy o kolejną dekadę.

Z zapowiedzi Brukseli wynika, że roamingowe rozstrzygnięcia będą nie tylko wydłużone, ale także udoskonalone. Celem Komisji Europejskiej jest podniesienie jakości oraz przejrzystości transgranicznych usług.

Jednym z rozważanych rozwiązań jest zapewnienie konsumentom dokładnie takiej samej prędkości połączenia z siecią mobilną, na jaką mogą liczyć w swoim kraju macierzystym.

PIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczyPIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczy Jan Wróblewski

Tańsze połączenia komórkowe w UE

Bruksela chce zrobić nawet krok dalej i jeszcze mocniej obniżyć stawki hurtowe połączeń w przypadku połączeń wykonywanych w roamingu. Mowa o specjalnej taryfie, jaka obowiązuje przy wzajemnych rozliczenia między operatorami, działającymi w różnych krajach członkowskich w związku z aktywnością ich klientów za granicą.

Roaming w UE a decyzje Brukseli

Komisja Europejska ocenia, że bez interwencji regulacyjnej, nie ma gwarancji, że podmioty działające na rynku telekomunikacyjnym same z siebie utrzymają zasadę Roam Like At Home. Właśnie dlatego należy się spodziewać, że w najbliższym roku powstanie nowy akt prawny, który nie tylko przedłuży przepisy, ale także poprawi działanie tego mechanizmu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!