Nastolatek sięga po nieodpowiednie treści na YouTube? Rodzice zyskają kontrolę
Pokolenie YouTube – tak często określani są współcześni nastolatkowie oraz dzieci. Świadomi rodzice często ograniczają czas, jaki ich pociechy poświęcają na cyfrowe rozrywki oraz zwracają uwagę na treści, po jakie sięgają. Niebawem nadzór nad tym, co dziecko ogląda na tej platformie, będzie większy. Krótko mówiąc — rodzice zyskają kontrolę.
- Anna Malinowska
- /
- 4 marca 2021
Łatwiejsza kontrola nad dzieckiem w sieci
Zmiany na YouTube m.in. w zakresie większej kontroli rodziców nad treściami dostępnym i dla dzieci i nastolatków zapowiedział Google Polska na swoim blogu.
Jak przypomina kalifornijski gigant, u zarania YouTube pojawiło się wskazanie, że jest to platforma wideo, przeznaczona dla odbiorców powyżej 13 roku życia. Firma wielokrotnie zalecała, by rodzice oglądali filmy dostępne na tej platformie razem z dziećmi tak, aby lepiej dobierać i kontrolować materiały, z których mogą korzystać najmłodsi. Teraz paleta możliwości zostanie rozszerzona.
Jak działa YouTube Kids?
Pierwszą bardzo bezpieczną aplikacją przeznaczoną dla najmłodszych i ich rodziców był uruchomiony w 2015 roku YouTube Kids. Z jednej strony dzieci sięgają po treści odpowiednie do ich wieku, po drugie rodzicie czy opiekunowie mogą łatwo kontrolować sposób korzystania audiowizualnej rozrywki.
YouTubeKids działa w ponad 80 krajach świata. Co tydzień w aplikację wchodzi ponad 35 mln użytkowników (prawie tyle, ile liczba wszystkich mieszkańców Polski!).
Jak przyznaje Google, pojawiły się jednak głosy rodziców sugerujące, że starsze dzieci oraz nastolatkowie, posiadają zupełnie inne potrzeby w tym zakresie. Stąd wziął się pomysł na modyfikację głównego serwisu YouTube w taki sposób, by był on bardziej przyjazny dla młodych odbiorców oraz pozwalał rodzicom na kontrolę wyświetlanych treści.
Gdynia: bezpłatna transmisja wideo ze ślubu cywilnegoMikołaj Frączak
Co dziecko ogląda na YouTube?
Jak przyznaje Google, w ostatnim roku współpracował zarówno z rodzicami jak i ekspertami z różnych krajów świata. Tematami konsultacji było m.in.bezpieczeństwo, a także wpływ treści na rozwój najmłodszych oraz kompetencje cyfrowe. Firma zapowiada wprowadzenie zupełnie nowego doświadczenia, na razie w wersji beta.
Pomysł sprowadza się do utworzenia nadzorowanego konta Google, które pozwoli rodzicom na umożliwienie swoim dzieciom korzystania z odpowiednich treści na YouTube. Ma znaleźć się tam funkcja ustawień treści, a także ograniczenia zestawu funkcji.Wersja beta będzie służyła do testów oraz gromadzenia opinii, które mają udoskonalić ten pomysł.
Rodzic decyduje, co dziecko ogląda na YouTube
Google najwyraźniej chce oddać pole do decyzji samym rodzicom, którzy z jednej strony mają swoje metody wychowawcze, z drugiej zaś najlepiej rozumieją potrzeby dziecka. Stąd pomysł na uruchomienie trzech dedykowanych ustawień treści na najpopularniejszej platformie wideo.
Pierwsze z nich nazwane słowem „Odkrywaj” będzie przeznaczone dla dzieci, które wychodzą poza target YouTube Kids. Młody konsument otrzyma filmy odpowiednie dla jego wieku i zainteresowań. Docelowo ma być to rozwiązanie z myślą o dzieciach, które ukończyły dziewiąty rok życia – m.in. vlogi, tutoriale, treści gamingowe, teledyski, wiadomości oraz treści edukacyjne.
Kolejne ustawienie „Zobacz więcej” będzie dedykowane dla dzieci powyżej 13 roku życia. Pozwoli ono na wybór treści z szerszej palety, transmisje na żywo oraz filmy z kategorii „Odkrywaj”.
Trzecim ustawieniem będzie „Większość treści na YouTube”, w którym znajdzie się wszystko poza filmami zawierającymi ograniczenie wiekowe. Nie zabraknie tam klipów, które poruszają istotne i wrażliwe tematy, stworzone z myślą o współczesnych nastolatkach.
Zmiana czasu 2021. Od kiedy czas letni? Martyna Kowalska
Jak sprawdzić czas spędzony przez dziecko przed ekranem?
Ciekawym narzędziem pozwalającym już teraz sprawdzić czas, jaki nasze dziecko poświęca na korzystanie z treści cyfrowych jest Family Link. Google zapowiada, że będzie dodawał kolejne funkcje, które pozwolą na lepszą efektywność kontroli rodzicielskiej, w tym blokowanie treści. To rodzic bądź opiekun, będzie decydował o dostępie dziecka do treści.
Nie będą pojawiały się jednak spersonalizowane reklamy, w tym także te, które należą do niektórych kategorii. Wyłączona zostanie także możliwość zakupów w aplikacji.
„Mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie dzięki niej uda się nam zapewnić starszym dzieciom bezpieczniejsze środowisko, w którym będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się nowych umiejętności i nawiązywać kontakt ze społecznością podzielającą ich pasje. Rodzice z kolei będą mogli wspierać swoje dzieci podczas korzystania z internetu” — napisał polski oddział Google na swoim blogu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.