Kamera monitoringu na działce? To rozwiązanie jest bardzo skuteczne!

Kradzieże na terenie ogrodów działkowych, to zmora działkowców w wielu miastach. Jak się okazuje, proste i coraz tańsze rozwiązania technologiczne, mogą skutecznie pomóc w demaskowaniu przestępców. Przekonał się o tym mężczyzna z Jeleniej Góry.

Kamera monitoringu na działce? To rozwiązanie jest bardzo skuteczne!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 kwietnia 2022

Kradzieże do działkowych altanek

Nawet 10 lat w więzieniu może spędzić 33-letni mężczyzna, którego zatrzymali policjanci z Jeleniej Góry. Odpowie on za kradzież oraz kradzież z włamaniem do działkowej altanki pod koniec marca 2022 roku. 

Kamera monitoringu na działce 

Mężczyzna wykazał się słabą znajomością współczesnych technologii. Okradając działkę ze sprzętu o wartości 3 tysięcy złotych tj. kosiarki spalinowej, elektronarzędzi oraz basenu ogrodowego, postanowił zabrać także… kamerę monitoringu. 33-latek był najwyraźniej przekonany, że w ten oto sposób uniknie zatrzymania i odpowiedzialności za popełnione czyny. 

Nie wiedział najwyraźniej, że kamera jedynie przesyłała obraz na serwer w zupełnie innym miejscu, a nie zapisuje na własnym nośniku. To właśnie nagranie ze skradzionej kamery ułatwiło policjantom zidentyfikowanie złodzieja. 

Monitoring domu. Czy sąsiad może być przeciwny?Monitoring domu. Czy sąsiad może być przeciwny?Martyna Kowalska


Monitoring na działce skuteczny

Teraz policja próbuje odzyskać skradzione mienie. Dotąd udało się jedynie odnaleźć kosiarkę, która była zastawiona w jednym z pobliskich lombardów. Kradzież z włamaniem w polskim prawie zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Jaka kamera na działkę?

Aby zamontować kamerę na działce, nie trzeba ponosić ogromnych kosztów. Są działkowcy, którzy do celu monitoringu wykorzystują starego smartfona z działającą kamerą, do którego instalują darmową aplikację umożliwiającą monitoring okolicy – to najprostsze rozwiązanie. 

Wiele osób decyduje się na zakup kamer przesyłających obraz po bezprzewodowym łączu WiFi. Koszt takiego urządzenia zaczyna się od stu kilkudziesięciu złotych. Na rynku dostępne są zarówno proste kamery jak i zaawansowane rozwiązania z obrotowym obiektywem. Większość urządzeń jest dostosowana do trybu działania outdoor, tzn. że są odporne na niekorzystne czynniki meteorologiczne np. deszcze czy wichury.

Eksperci twierdzą, że aby zabezpieczyć niewielką działkę, czasem wystarczy jedna kamera. Ważne, żeby swoim zasięgiem obejmowała w miarę szeroki obszar, przede wszystkim z furtką wejściową. Zazwyczaj tego typu urządzenia montowane są na frontowych ścianach altany. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!