Elektroniczny dziennik budowy i inne ułatwienia. Cyfryzacja budownictwa nabiera realnych kształów
Wśród ułatwień, jakie niebawem w sferze cyfrowej usprawnią budownictwo, należy wymienić m.in. dziennik budowy w formie elektronicznej. Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy w tej sprawie.

- Anna Malinowska
- /
- 21 kwietnia 2022
Rząd o cyfryzacji budownictwa
Aby cyfryzacja budownictwa w zapowiadanym kształcie była możliwa, konieczna jest zmiana prawa. Rząd przyjął właśnie projekt zmian w ustawie prawo budowlane, a także niektórych innych aktów prawnych.
- „Proces inwestycyjno-budowlany jest wyjątkowo złożony i jego cyfryzacja jest bardzo dużym wyzwaniem. Dzięki przyjętemu przez Radę Ministrów projektowi ustawy zostaną wdrożone aż cztery rozwiązania informatyczne. Dla wszystkich uczestników tego procesu to bardzo ważny moment” – powiedziała cytowana w rządowym komunikacie pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.
Jak szukać działki budowlanej?Martyna Kowalska
Czym jest system EDB?
System EDB to nic innego jak Elektroniczny Dziennik Budowy. Pomysł opracowano już w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Ten najważniejszy dokument na budowie nie będzie już musiał być fizycznym, papierowym zbiorem wymaganych wpisów, ale przeniesie się do sfery wirtualnej.
W dalszym ciągu będzie miejscem aktualizacji istotnych zdarzeń, które dokumentują przebieg prac na budowie.
Zalety EDB
Wszystkie czynności jak np. wnioski o wydanie dziennika oraz składanie będzie w pełni odbywało się online. Co więcej, zarządzanie procesem budowlanym, dodawanie uczestników procesu i wyznaczanie czasu pracy, będzie odbywało się z poziomu specjalnego programu (aplikacji).
Każdy uczestnik procesu budowlanego otrzyma możliwość wglądu do wpisów, jakie są dokonywane w dokumentacji. Co ważne, z dowolnego miejsca. W ten sposób, inwestor mieszkający np. w Warszawie będzie bez problemu mógł obserwować postęp prac na obiekcie pod Wrocławiem. Wszystko odbywać się będzie zdalnie. Dodatkową funkcjonalnością aplikacji EDB ma być jej działanie także w trybie offline.
Aplikacja elektronicznego dziennika budowy
Według zapewnień strony rządowej do dyspozycji inwestorów oraz pracowników budowy będzie zarówno webowa aplikacja uruchamiana z poziomu przeglądarki internetowej, jak i mobilnej aplikacji działającej w telefonach z Androidem oraz w iPhone’ach.
Okres przejściowy dla papierowego dziennika budowy
Papierowa, tradycyjna forma prowadzenia dziennika budowy, nie odejdzie jednak szybko do historii. Ustawodawca przewidział okres przejściowy, w którym będzie dostępna dla inwestorów jeszcze do 2030 r. Potem będzie działał wyłącznie system EDB.
Nie tylko EDB
Projekt zmian przewiduje także uruchomienie elektronicznej książki obiektu budowlanego oraz cyfrowej, centralnej bazy danych osób z uprawnieniami budowlanymi.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.