Lepsze prawo własności przemysłowej? Będą zmiany w przepisach patentowych

Tylko gospodarka, która opiera się na wiedzy oraz jest innowacyjna, ma szansę odnieść wiele sukcesów. Z takiego założenia wychodzi resort rozwoju i planuje zmiany w prawie własności przemysłowej. Na czym mają polegać zmiany w przepisach patentowych?

Lepsze prawo własności przemysłowej? Będą zmiany w przepisach patentowych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Łatwiej o patent w Polsce

Postępowania prowadzone przed Urzędem Patentowym RP mają być usprawnione i szybsze. Z kolei ochrona praw własności przemysłowej, a także jej uzyskanie i utrzymanie powinno wiązać się z niższymi kosztami. 

Całość ma się odbywać w nowoczesnych, cyfrowych ramach. Taką wizję, przed kwestiami związanymi z patentami roztacza Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

To właśnie w tym resorcie przygotowywany jest projekt nowego prawa. Trafiło ono do konsultacji publicznych, które mają potrwać do końca maja br. 

Nowe prawo własności przemysłowej – kierunki zmian

W projekcie przedstawionym przez MRiT przewidziano m.in. skrócenie z obecnych 20-24 miesięcy do 12 miesięcy czasu, jaki pochłania proces uzyskania ochrony na wzór użytkowy. 

Z 3 do 2 miesięcy ma skrócić się także okres na wnoszenie sprzeciwu do zgłoszenia znaku towarowego. 

Faktycznie, specjaliści z resortu rozwoju, przypomnieli sobie starą maksymę „czas to pieniądz”, bowiem planują przyspieszenie formalności przy postępowaniach dotyczących prawa własności przemysłowej. Obniżone mają być także różnego rodzaju opłaty, które przedsiębiorca-wynalazca musi ponieść, chcąc chronić swoje osiągnięcia. 

Elektroniczny dziennik budowy i inne ułatwienia. Cyfryzacja budownictwa nabiera realnych kształówElektroniczny dziennik budowy i inne ułatwienia. Cyfryzacja budownictwa nabiera realnych kształówAnna Malinowska


Czym jest wstępne zgłoszenie wynalazku? 

Nowe prawo ma wprowadzić także tzw. wstępne zgłoszenie wynalazku, które dotąd nie funkcjonowało w polskich przepisach. Chodzi o możliwość zastrzeżenia daty pierwszeństw zgłoszenia wynalazku. Byłoby to możliwe po uprzednim dokonaniu uproszczonego zgłoszenia. W ten sposób wyeliminowane zostanie ryzyko utraty „nowości zgłoszonego rozwiązania”. 

Dla wynalazców oznacza to, że od czasu dokonania takiego wstępnego zgłoszenia, będą oni mieli dodatkowy okres 12 miesięcy na doprecyzowanie zakresu ochrony wynalazku. Ten rok mogą też oni wykorzystać m.in. na przeprowadzanie doświadczeń, udoskonalenie rozwiązania, poszukiwanie wsparcia finansowego czy ustalenie potencjału sprzedaży” – wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Know-how lepiej chronione

Proponowane przepisy mają wprowadzić tzw. depozyt informacji niejawnych, wzorowany na podobnych rozwiązaniach stosowanych przez Światową Organizację Własności Intelektualnej, czy Urzędy Beneluksu do spraw Własności Intelektualnej. Podobne rozwiązania działają już z powodzeniem m.in. na Węgrzech. 

Takie działania są zbieżne z unijnymi rozwiązaniami, które mają na celu chronić know-how oraz niejawne informacje handlowe stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa. Chodzi o to, by wyeliminować bezprawne podkradanie pomysłów, czy ujawnianie ich na szerszym forum.

Test dla przedsiębiorców?

Opisane rozwiązanie ma stać się dla przedsiębiorców impulsem, by skutecznie i rzeczowo analizować posiadaną wiedzę. Ważne by materiał, który ma być składany w depozycie, był spójny i dobrze przygotowany. 

Więcej informacji na temat proponowanych zmian w prawie własności przemysłowej można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!