fb

Profil Zaufany bije rekordy. Już milion nowych użytkowników w 2022 roku!

Nie tylko w dobie lockdownów i obostrzeń cyfrowa administracja zyskuje na popularności. Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, od początku tego roku Profil Zaufany założyło już ponad milion osób. Już teraz z tej formy potwierdzania swojej tożsamości korzysta ponad 1/3 mieszkańców Polski.

Profil Zaufany bije rekordy. Już milion nowych użytkowników w 2022 roku!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Komu potrzebny profil zaufany?

Nikt nie ma wątpliwości, że coraz więcej osób woli korzystać z elektronicznych usług cyfrowej administracji, niż tracić czas i środki na dojazd do urzędów, czy stanie w kolejkach. Pierwszym krokiem do zapewnienia sobie takiej wygody jest założenie Profilu Zaufanego. 

To narzędzie pozwala na bezpłatne potwierdzenie tożsamości obywatela w systemach elektronicznych publicznych podmiotów. Profil zaufany przydaje się np. wtedy, kiedy chcemy załatwić sprawy w urzędzie gminy, sądzie, czy skarbówce bez wychodzenia z domu. 

Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Mikołaj Frączak


Ile osób w Polsce posiada Profil Zaufany?

Według danych na drugą połowę kwietnia Profil Zaufany posiada już 14.504.837 osób. Tylko od początku 2022 roku grupa ta wzrosła o 1.080.426 nowych użytkowników. To tak jakby wszyscy mieszkańcy Krakowa, wraz z sąsiednimi miejscowościami, wnioskowali o przyznanie PZ w ciągu niecałych czterech miesięcy. Wynik jest więc imponujący.

Do czego przydaje się Profil Zaufany?

Oprócz wyżej wymienionych zalet warto wspomnieć o tym, że jest to narzędzie, które jest bardzo dobrze zabezpieczone. Jego użycie przez osoby postronne jest właściwie niemożliwe. 

PZ jest także „polifunkcyjny”. To oznacza, że za pomocą jednego narzędzia jesteśmy w stanie załatwić wiele spraw administracyjnych w różnych urzędach, a ponadto wnioskować o świadczenie 500 plus, czy sprawdzić liczbę uzbieranych punktów karnych. 

Profil Zaufany pozwala także na dostęp do dokumentacji medycznej poprzez Indywidualne Konto Pacjenta, wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej. Wszystko to jest możliwe z własnego domu. Wystarczy jedynie komputer podłączony do internetu. Pełną listę „dobrodziejstw” związanych z posiadaniem PZ można poznać klikając ten link: Usługi dla obywatela — Gov.pl — Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!