Profil Zaufany bije rekordy. Już milion nowych użytkowników w 2022 roku!

Nie tylko w dobie lockdownów i obostrzeń cyfrowa administracja zyskuje na popularności. Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, od początku tego roku Profil Zaufany założyło już ponad milion osób. Już teraz z tej formy potwierdzania swojej tożsamości korzysta ponad 1/3 mieszkańców Polski.

Profil Zaufany bije rekordy. Już milion nowych użytkowników w 2022 roku!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Komu potrzebny profil zaufany?

Nikt nie ma wątpliwości, że coraz więcej osób woli korzystać z elektronicznych usług cyfrowej administracji, niż tracić czas i środki na dojazd do urzędów, czy stanie w kolejkach. Pierwszym krokiem do zapewnienia sobie takiej wygody jest założenie Profilu Zaufanego. 

To narzędzie pozwala na bezpłatne potwierdzenie tożsamości obywatela w systemach elektronicznych publicznych podmiotów. Profil zaufany przydaje się np. wtedy, kiedy chcemy załatwić sprawy w urzędzie gminy, sądzie, czy skarbówce bez wychodzenia z domu. 

Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Mikołaj Frączak


Ile osób w Polsce posiada Profil Zaufany?

Według danych na drugą połowę kwietnia Profil Zaufany posiada już 14.504.837 osób. Tylko od początku 2022 roku grupa ta wzrosła o 1.080.426 nowych użytkowników. To tak jakby wszyscy mieszkańcy Krakowa, wraz z sąsiednimi miejscowościami, wnioskowali o przyznanie PZ w ciągu niecałych czterech miesięcy. Wynik jest więc imponujący.

Do czego przydaje się Profil Zaufany?

Oprócz wyżej wymienionych zalet warto wspomnieć o tym, że jest to narzędzie, które jest bardzo dobrze zabezpieczone. Jego użycie przez osoby postronne jest właściwie niemożliwe. 

PZ jest także „polifunkcyjny”. To oznacza, że za pomocą jednego narzędzia jesteśmy w stanie załatwić wiele spraw administracyjnych w różnych urzędach, a ponadto wnioskować o świadczenie 500 plus, czy sprawdzić liczbę uzbieranych punktów karnych. 

Profil Zaufany pozwala także na dostęp do dokumentacji medycznej poprzez Indywidualne Konto Pacjenta, wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej. Wszystko to jest możliwe z własnego domu. Wystarczy jedynie komputer podłączony do internetu. Pełną listę „dobrodziejstw” związanych z posiadaniem PZ można poznać klikając ten link: Usługi dla obywatela — Gov.pl — Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!