Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUS

Właśnie założono dziesięciomilionowe konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PUE ZUS – poinformowano w czwartek (28.04) w komunikacie. Ten wynik udało się osiągnąć po niecałych 10 latach (bez dwóch miesięcy) funkcjonowania platformy. 

Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUS
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 kwietnia 2022

Zdalne urzędy coraz popularniejsze

Informacja opublikowana przez ZUS zbiegła się w czasie ze statystykami ujawnionymi przez KPRM dotyczącymi Profilu Zaufanego, który w ciągu niecałych czterech miesięcy 2022 roku założyło ponad milion nowych użytkowników. Dziś z PZ korzysta 14,5 mln osób, o czym pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w tym artykule kilka dni temu.

Profil Zaufany bije rekordy. Już milion nowych użytkowników w 2022 roku!Profil Zaufany bije rekordy. Już milion nowych użytkowników w 2022 roku!Anna Malinowska

Co to jest PUE ZUS

Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS ruszyła w czerwcu 2012 r., czyli niecałą dekadę temu. Jak zachwala Zakład, to obecnie jeden z największych oraz najbardziej zaawansowanych pod względem technologii informatycznych elektroniczny urząd w Polsce.

Platforma to narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie załatwić sporą część spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. To największy atut PUE, który sprawdził się szczególnie w czasie pandemii oraz lockdownu. Rozwiązanie to dedykowane jest zarówno dla osób fizycznych, płatników jak również lekarzy wystawiających zwolnienia lekarskie. 

PUE ZUS – baza wiedzy o ubezpieczeniach

Logując się na PUE ZUS poprzez potwierdzenie tożsamości, można za pośrednictwem internetu uzyskać wiele cennych informacji na temat swoich ubezpieczeń, otrzymywanych świadczeń, wypisanych zwolnień lekarskich jak również składek. Tą samą drogą można wysłać wnioski oraz dokumenty ubezpieczeniowe. 

Polacy chętnie korzystają z PUE ZUS?

Popularność tego rozwiązania wzrosła szczególnie w ostatnich latach, kiedy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można korzystać z dodatkowych i niezwiązanych z ubezpieczeniami świadczeń takich jak np. Rodzina 500 plus, czy Dobry Start 300 plus.

Ponadto za pośrednictwem portalu można zyskać tzw. Polski Bon Turystyczny. W ostatnim czasie liczba popularnych funkcji platformy powiększyła się np. o wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), a także dofinansowanie pobytu małego dziecka w żłobku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!