Internetowi oszuści nie są bezkarni. Mamy przykład

Często słyszymy o oszustwach internetowych. Dużo rzadziej o zatrzymanych sprawcach wirtualnych przekrętów. Nie oznacza to jednak, że przestępstwa popełnione w sieci uchodzą sprawcom na sucho. Przekonał się o tym 22-latek z Dolnego Śląska.

Internetowi oszuści nie są bezkarni. Mamy przykład
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 kwietnia 2022

Oszustwo internetowe zdemaskowane

O swojej bezkarności w sieci prawdopodobnie przekonany był młody mężczyzna z Dolnego Śląska, który miał na sumieniu pokaźną serię oszustw popełnianych w internecie. Śledczy mówią o co najmniej kilkunastu osobach, które uwierzyły w jego oferty sprzedaży i z pełnym zaufaniem przesyłały pieniądze na jego konto. Proceder przerwali policjanci z Głogowa, którzy niedawno zatrzymali 22-latka.

Główne obowiązki adwokata wobec klientaGłówne obowiązki adwokata wobec klientaRafał Stępniewski


Oszustwa na portalu ogłoszeniowym

Jak ustalili funkcjonariusze pracujący w wydziale do walki z przestępczością gospodarczą komendy w Głogowie, mężczyzna nieuczciwie bogacił się za pośrednictwem jednego z internetowych portali ogłoszeniowych. Tam oferował sprzedaż różnego rodzaju sprzętu komputerowego. Towaru nie posiadał i nawet przez chwilę nie zamierzał wysyłać go swoim klientom zdobytym w sieci. 

Ostrożnie z okazjami!

Podejrzany o wirtualne oszustwa proponował sprzedaż m.in. kart graficznych po wyjątkowo niskich cenach. Okazje skusiły klientów i decydowali się na zakup oferowanego sprzętu. Mężczyzna liczył, że ofiary przestępstwa pogodzą się z utratą środków i nie podejmą działań zmierzających do zawiadomienia organów ścigania. W tym scenariuszu kilkanaście osób zapłaciło mu przeszło 3 tysiące złotych. 

Mundurowi dokładnie sprawdzili miejsce zamieszkania podejrzanego. Odnaleziono m.in. telefon, którym się posługiwał. Ujawniono również dwie karty płatnicze powiązane z kontami bankowymi, na które klienci wpłacali pieniądze. Najdziwniejszym w całej sprawie jest to, że oszust miał wystawionych wiele opinii negatywnych, które nie odstraszyły chętnych na tanie zakupy. Policjanci w dalszym ciągu weryfikują listę pokrzywdzonych osób z terenu całego kraju” – czytamy w komunikacie dolnośląskiej policji. 

Jaka kara za oszustwa internetowe?

Młody mężczyzna stanie przed wymiarem sprawiedliwości. Wiadomo, że za popełnione przestępstwo, może spędzić za kratkami nawet osiem lat. Ten przykład pokazuje, że warto zgłaszać każdy przypadek oszustwa w internecie. W ten sposób uda się ograniczyć działalność przestępców i ochronić inne potencjalne ofiary takiego procederu. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!