Co to jest karta eSIM?
Czy tradycyjne karty SIM w fizycznej, plastikowej formie z wbudowanym mikrochipem przejdą do historii? Choć ogłaszanie ich rychłej, technologicznej śmierci może być przedwczesne, coraz więcej urządzeń obsługuje nowy standard wirtualnych kart z numerem telefonu i przypisanym planem taryfowym. Co to jest karta eSIM?
- Anna Malinowska
- /
- 29 kwietnia 2022
Historia karty SIM
Zmieniają się telefony, technologie, pojawiają kolejne urządzenia mobilne, ale sama karta SIM towarzyszy nam nieustannie od początku pojawienia się standardu GSM na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia (w Polsce od 1996 r.). Jedyne co się zmieniało to jej wielkość – od rozmiarów karty kredytowej przez standardy miniSIM, mikroSIM i nanoSIM. Są rankingi, które wskazują tę małą plastikową kartę jako symbol wielkiej mobilnej rewolucji, jaka przetoczyła się przez świat, zapewniając skuteczną łączność praktycznie wszędzie.
Wprowadzanie jeszcze mniejszych kart SIM niż „nano” raczej nie jest już konieczne. Tym bardziej że coraz więcej urządzeń obsługuje bowiem eSIM, które tak naprawdę są po prostu programem. Fizycznie nie istnieją. Pełnią jednak dokładnie tę samą rolę. Może się niebawem okazać, że aby korzystać z oferty firmy telekomunikacyjnej, nikt nie będzie potrzebował już małego chipa od operatora. Tak w istocie się dzieje w przypadku kolejnych urządzeń „wearable” oraz części smartfonów.
Czy wiadomości SMS wyginą?Anna Malinowska
Praktyczność kart eSIM
Osoby, które posiadają np. smartwatche z łącznością LTE, używają dziś właśnie wirtualnych kart SIM. Nie trzeba niczego do urządzenia wkładać. Wystarczy ściągnąć ją i zainstalować np. za pomocą udostępnionego przez operatora kodu QR lub linku. Dzięki temu, oprócz standardowej karty w telefonie, możemy mieć w zegarku elektroniczną „kartę” z tym samym numerem. W sytuacji, w której rozładuje nam się telefon, nasi rozmówcy dodzwonią się do nas pod ten sam numer, nawet nie wiedząc, że zamiast przez telefon rozmawiamy przez… zegarek.
Po drugie, oprócz smartwatchy możliwość instalacji elektronicznej karty eSIM daje coraz więcej telefonów i tabletów. Wielu ekspertów twierdzi, że takie rozwiązanie przyjmie się na szeroką skalę i będzie powszechnie stosowane.
eSIM – przełom w telekomunikacji?
Wprowadzenie na rynek eSIM z pewnością ułatwi życie działom IT dużych firm. Ich pracownicy nie będą musieli już wkładać standardowych plastikowych nośników.
Współczesna telekomunikacja zakłada, że skoro numer abonenta wraz z usługami można zapisać w formie elektronicznej na chipie, to dlaczego nie iść krok naprzód i nie zafundować odpowiedniego programu, który zakoduje to wszystko w pamięci urządzenia.
Najwyraźniej projektanci i wizjonerzy telekomunikacji nie boją się wdrażać innowacyjnych rozwiązań i przekonywać samych operatorów, że odejście od plastikowych kart to niemałe udogodnienie również i dla nich. Zasadne jest zatem pytanie, nie czy, ale kiedy eSIM staną się powszechnie stosowanym standardem.
Jak zainstalować kartę eSIM?
W przypadku smartwatchy, wiele osób przekonało się, że zastosowanie i zainstalowanie kart eSIM jest banalnie proste. Wszystko ogranicza się do wizyty w punkcie sprzedaży danego operatora lub połączenia z infolinią. Sama instalacja karty odbywa się np. za pomocą kodu lub specjalnego linku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.