Spółka z Korei Południowej chce budować w Polsce elektrownie jądrowe. Jest oferta

Koreańska spółka KHNP (Korea Hydro & Nuklear Power) złożyła w poniedziałek (25.4) ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju. Propozycja trafiła już do ministerstwa klimatu i ochrony środowiska. 

Spółka z Korei Południowej chce budować w Polsce elektrownie jądrowe. Jest oferta
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Koreańska elektrownia w Polsce?

Przedstawiciele koreańskiej spółki Korea Hydro & Nuklear Power złożyli oficjalną ofertę podczas spotkania z wiceministrem klimatu i środowiska Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim. Wiadomo też, że w spotkaniu wziął udział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski – dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu.

Jaką elektrownię chcą wybudować Koreańczycy

Złożona właśnie oferta zakłada budowę w Polsce sześciu reaktorów APR1400, których łączna moc wyniesie 8,4 GW. Według deklaracji pierwszy z nich miałby zacząć działać w terminie przewidzianym w harmonogramie znajdującym się w programie polskiej energetyki jądrowej. Mowa w tym przypadku już o 2033 roku. 

Elektrownia jądrowa w Polsce? Pomysł popiera ¾ Polaków!Elektrownia jądrowa w Polsce? Pomysł popiera ¾ Polaków!Anna Malinowska

Technologia APR1400 w energetyce jądrowej

Według koreańskiej firmy, zaproponowana technologia APR1400 spełnia najbardziej wyśrubowane standardy, jakie nakładają takie instytucje, jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC).

Kto chce wybudować elektrownię jądrową w Polsce?

Do tej pory gotowość do udziału w programie polskiej energetyki jądrowej wyraziło oprócz koreańskiej spółki dwóch dostawców. Są to Westinghouse ze Stanów Zjednoczonych oraz EDF z Francji. 

Doświadczenia Korei Płd. w energetyce jądrowej

Szacuje się, że energetyka jądrowa generuje ponad ¼ energii wykorzystywanej w Korei Południowej. Pierwsza jednostka w omawianej technologii APR1400 ruszyła całkiem niedawno, bo w grudniu 2015 roku w elektrowni jądrowej w Shin Kori niedaleko Pusan w południowo-wschodniej części kraju. Technologia ta wg doniesień prasowych jest wykorzystywana także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!