Tańsze połączenia komórkowe w UE co najmniej do 2032 roku
Dość długo ciągnie się proceduralny serial związany z wydłużeniem obowiązywania unijnego roamingu (RLAH – Roam Like At Home) o kolejną dekadę. Nareszcie oficjalnie opublikowany został dokument, który potwierdza: tańsze korzystanie z komórki w całej Europie zostanie utrzymane minimum do 2032 roku.

- Anna Malinowska
- /
- 20 kwietnia 2022
Tańszy roaming w UE
Ponad rok minął od zdecydowanego ruchu Komisji Europejskiej, która w lutym 2021 roku zaproponowała wydłużenie obowiązywania euroroamingu na kolejne 10 lat. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami rozwiązanie RLAH miało wygasnąć w połowie 2022 roku.
Na szczęście Bruksela postawiła kropkę nad „i” publikując w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej tekst przekształconego rozporządzenia roamingowego. Z dokumentem we wszystkich unijnych językach można zapoznać się pod tym linkiem: Rozporządzenie PE i Rady UE 2022/612.
T-Mobile bez sentymentów. Trzy powiaty wkrótce bez 3GMartyna Kowalska
Roaming w UE po nowemu
Zgodnie z dyspozycją, nowe przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2022 roku. Jak wyjaśnia polski Urząd Komunikacji Elektronicznej - „konsumenci będą cieszyli się taką samą jak w kraju jakością usług roamingowych również w pozostałych krajach UE/EOG, a także dostępem do służb ratunkowych bez dodatkowych opłat. Koszt hurtowych opłat roamingowych będzie od 2022 r. ograniczony do 2 EUR za 1 GB (gigabajt), i dalej stopniowo obniżany do 1 EUR w 2027 r. KE oceni, czy konieczne jest dalsze obniżanie opłat za połączenia wewnątrzunijne”. To oznacza, że jeszcze przed 2032 rokiem, przepisy mogą być jeszcze mocniej zmodyfikowane, a koszty korzystania z transmisji danych w UE po raz kolejny ograniczone.
Koszty połączeń komórkowych w Unii Europejskiej
Idea „Roam Like At Home” została przełożona na prawne rozwiązanie w 2006 roku. To wówczas po raz pierwszy Unia Europejska zdecydowała o stopniowym ograniczaniu kosztów połączeń telefonii komórkowej w roamingu w ramach Wspólnoty.
Faktycznie, kolejne „duże” rozporządzenia w tej sprawie wprowadzane były m.in. w 2012, 2015 oraz 2017 roku. System RLAH uważany jest za „unikalne w skali światowej” rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z roamingu w innych krajach po stawkach krajowych i co więcej, zwolnionych z dodatkowych opłat. Znacznie obniża to koszty wyjazdów turystycznych, podróży służbowych oraz kształcenia za granicą.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.