Mój Prąd 4.0: Ponad 20 tysięcy zł na fotowoltaikę
Rusza nabór czwartej edycji popularnego wśród Polaków programu „Mój Prąd”. Zgodnie z przepisami w tym roku można otrzymać ponad 20 tysięcy złotych dotacji na inwestycję w fotowoltaikę i magazyny energii. Jak aplikować o pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)?
- Anna Malinowska
- /
- 19 kwietnia 2022
Jak aplikować o pieniądze w programie „Mój Prąd”?
Wnioski o niemałe pieniądze w inwestycje związane z fotowoltaiką oraz zarządzeniem energią można składać za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie, który jest udostępniony na stronie internetowej NFOŚiGW.
Czwarta edycja programu obejmuje nie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale także magazyny energii, ciepła oraz szeroko rozumiane inteligentne systemy zarządzania energią. „Tym razem bardzo duży nacisk został położony na wzrost autokonsumpcji energii wytworzonej z własnych paneli PV poprzez jej magazynowanie oraz precyzyjne sterowanie produkcją i zużyciem. Nowością jest także wdrożony od 1 kwietnia br. nowy system rozliczeń dla prosumentów o nazwie net-billing, polegający na wartościowym rozliczeniu energii” – czytamy na stronie internetowej NFOŚiGW.
Popularność programu „Mój Prąd”
Jak wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotychczasowy łączny budżet programu „Mój Prąd” przekroczył poziom 1,8 mld złotych. W ciągu trzech edycji fundusz przyjął aż 444 tysiące wniosków od osób indywidualnych, którzy widzieli sens produkowania energii elektrycznej w oparciu o energię słoneczną.
Szacunki ekspertów z ubiegłego roku wskazują, że już 1,5% energii elektrycznej, jaka została wyprodukowana w Polsce, pochodzi właśnie z instalacji fotowoltaicznej. Włączenie w program technologii magazynowania i zarządzania energią, wprowadzą ten obszar na zupełnie nowy, innowacyjny poziom.
Co to jest net-billing? Planujesz fotowoltaikę, musisz to wiedzieć!Mikołaj Frączak
Dla kogo program „Mój Prąd”
Jak wyjaśnia NFOŚiGW nowa odsłona programu adresowana jest do osób fizycznych mających zawartą umowę kompleksową lub umowy sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD).
„Główne założenie programu „Mój Prąd” w wersji 4.0 jest takie, aby prosumenci mogli być jak najbardziej samodzielni i niezależni w gospodarowaniu energią, którą sami wyprodukują w swoim domu z własnej instalacji fotowoltaicznej” – wyjaśnia fundusz w komunikacie. To oznacza, że rezultatem działań powinno być zwiększenie konsumpcji energii przez wytwórców oraz racjonalizacja całego procesu produkcji prądu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.