Monitoring domu. Czy sąsiad może być przeciwny?

Założenie monitoringu domowego może skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo. Może się jednak zdarzyć, że sąsiad będzie przeciwny obawiając się, że kamery będą naruszać jego prawo do prywatności. Czy wobec tego można założyć legalnie kamerę na ścianie budynku?  

Monitoring domu. Czy sąsiad może być przeciwny?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 stycznia 2020

Kamery monitoringu montowane są zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach mieszkalnych. Wszystko po to, by zagwarantować większe bezpieczeństwo i chronić dobytek np. przez kradzieżą.

Monitoring domu jest coraz częściej wykorzystywany jako element zwiększania bezpieczeństwa naszego dobytku. Montujemy je na ścianach budynku, a także w pomieszczeniach mieszkalnych. Gdy jesteśmy poza domem, to poprzez internet jesteśmy w stanie śledzić, co dzieje się w naszym otoczeniu.

CZYTAJ TEŻ 100 tys. kamer na ulicach Krakowa. Co RODO mówi o prawie do prywatności?

Kto może założyć monitoring?

Monitoring może zamontować każdy, kto obiektywnie czuje się zagrożony. Prawo nie daje możliwości instalacji takiej kamery tylko po to, by obserwować np. sąsiadów.

Wszystko jest w porządku, jeśli obraz z kamery obejmuje wyłącznie obejście naszego domu. Co jednak, gdy widok z kamery pokazuje, co dzieje się u sąsiadów?

Kodeks cywilny przewiduje, że każdy z nas ma prawo do prywatności. Nawet konstytucja daje nam prawo do ochrony prywatnego życia. Naruszeniem prywatności może być podglądanie sąsiadów (nawet jeśli jest niezamierzone).

Właściciel domu może zamontować kamery monitoringu. Jednak takie prawo jest ograniczone. Zanim założymy kamerę, trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, co obejmuje obraz z kamery. Możemy dowolnie obserwować i monitorować swój własny teren. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń.

Kamera przy wejściu do mieszkania

O ile w przypadku domu jednorodzinnego jesteśmy w stanie tak ustawić kamery by monitorowały wyłącznie nasze obejście, problemem może być montaż kamery nad drzwiami mieszkania zlokalizowanego np. w dużym bloku. Żeby zamontować taką kamerę, trzeba mieć ku temu wyraźny powód, na przykład jeśli właściciel mieszkania czuje się zagrożony. Nie można podjąć decyzji o montażu kamer, jeśli chcemy tylko monitorować otoczenie z ciekawości i obserwować, co dzieje się na korytarzu.

Nagrywanie obrazu z kamer

W przypadku monitorowania obrazu zawsze trzeba zawiesić tabliczkę z informacją, kto jest odpowiedzialny za utrwalanie obrazu z kamer. Nie wystarczy naklejka o tym, że działa monitoring. Chodzi o to, żeby wiedzieć, do kogo zwrócić się po obraz z kamery, gdy dojdzie do przestępstwa.

Kto może obejrzeć monitoring?

Dostęp do nagrania z monitoringu ma wyłącznie osoba, której ono dotyczy. Jeśli kamera rejestruje przestrzeń publiczną, np. chodnik, a jest zamontowana na domu jednorodzinnym, to musi na nim znaleźć się informacja, że obszar jest monitorowany.

Trzeba wiedzieć, że wizerunek jest daną osobową i w związku z tym jest chroniony. W takim wypadku administratorem jest sam właściciel domu, który rejestruje obraz z użyciem kamery.

Nagrywanie poprzez monitoring rodzi wiele kontrowersji. Prawo nie jest jasne. Oczywiście właściciel domu czy mieszkania ma prawo ochrony swojego dobytku, a nawet nagrywania wszystkiego, co dzieje się wokół. Warto jednak wiedzieć, że można też filmować inne osoby, ale zabronione jest rozpowszechnianie wizerunku.

CZYTAJ TEŻ 10 elementów, na które musisz zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie

Czy sąsiad może monitorować moje podwórko?

Problem z monitoringiem może dotyczyć nas też jako osoby „obserwowanej”. Ważny jest tu art. 144 Kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że właściciel nieruchomości może wykonać swoje prawo do monitoringu, o ile nie zakłóca to korzystania z sąsiednich nieruchomości.

To osoba obserwowana musi udowodnić, że działania sąsiada zakłócają zwykłe korzystanie z nieruchomości. Można wtedy skorzystać ze specjalnej maski, która powoduje, że nasz teren staje się niewidoczny przez kamerę. Można też pójść do sądu i złożyć pozew przeciwko sąsiadowi.  

Warto jednak pamiętać, że każda taka sprawa jest rozwiązywana indywidualnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!