Egzekucja komornicza. Poradnik zadłużonego

Egzekucja komornicza to ostateczny etap windykacji należności. Niezależnie od tego, jaka jest wysokość zobowiązania, działania komornika mogą skutecznie utrudnić życie dłużnika. Jak wycofać sprawę od komornika? Dowiedz się z naszego poradnika.  

Egzekucja komornicza. Poradnik zadłużonego
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 stycznia 2020

Egzekucja komornicza rozpoczyna się wtedy, gdy wierzyciel skieruje do niego wniosek o odzyskanie długu. Warto pamiętać, że komornik nie może odstąpić od egzekucji bez wniosku wierzyciela. Jeśli więc komornik zaczął już swoje działania, to nie na wiele zda się pisanie do komornika. Wszystkie pisma należy wysyłać do wierzyciela. Tylko on ma prawo wstrzymać egzekucję komorniczą.

Kto może wstrzymać egzekucję komorniczą?

Jeśli dłużnik wyśle pismo do komornika o zawieszenie lub wstrzymanie działań, to kancelaria komornicza i tak przekaże takie żądanie do wierzyciela. A to może wydłużyć rozpatrzenie sprawy. Najlepiej więc od razu skierować sprawę do wierzyciela. Na niewiele zda się też negocjacja z komornikiem. Komornik sądowy ma obowiązek wykonać swoje czynności i działa na wniosek wierzyciela. Dlatego bez konkretnego wniosku o ograniczenie działań skierowanego przez właściciela długu, niewiele wskóramy.

Jak przekonać wierzyciela do wstrzymania egzekucji komorniczej?

Pamiętaj, że jeśli masz dług to warto zawsze współpracować z wierzycielem. Warto zaproponować rozwiązanie opłacalne z jego perspektywy. Dobrze więc wyjść z propozycją ugody i dobrowolnej spłaty. Nie musisz od razu spłacać całości. Możesz umówić się na ratalne uiszczenie zobowiązania. Jeśli będziesz w stanie uregulować znacznie większą kwotę od razu, spróbuj poprosić wierzyciela o umorzenie odsetek karnych.

Warto też wpłacać pieniądze od razu na konto wierzyciela. Jeśli zobaczy on dobrą wolę z naszej strony, łatwiej będzie negocjować korzystniejsze warunki spłaty. Pamiętaj też, by wszelkie ustalenia zawierać na piśmie. Wprawdzie ustna umowa również jest ważna, ale w przypadku pisemnej umowy łatwiej będzie udowodnić warunki spłaty.

CZYTAJ TEŻ Zajęcie komornicze. Czy komornik uprzedza o wizycie w domu dłużnika?

Nie zawsze łatwo jest zawrzeć ugodę z wierzycielem. Jeśli czujesz się pokrzywdzony działaniami wierzyciela, zawsze możesz poskarżyć się do Rzecznika Praw Konsumentów. Oczywiście taka skarga nie spowoduje, że egzekucja zostanie zawieszona. Może jednak spowodować, że wierzyciel przystanie na propozycję ugody.

Jako dłużnik nie możemy też unikać kontaktu z wierzycielem. Koniecznie odbieraj telefony od wierzyciela. Staraj się też potwierdzać wszelkie ustalenia na piśmie. Czas gra na twoją korzyść. Najlepiej zacząć działanie niezwłocznie po tym, jak uzyskasz informację od komornika. W takiej sytuacji istnieje spora szansa, że egzekucja zostanie wstrzymana zanim komornik zajmie wynagrodzenie lub rachunek bankowy.

CZYTAJ TEŻ Ile komornik może zabrać z emerytury?

W ostateczności można spróbować zaciągnąć pożyczkę na spłatę zobowiązań. Nie radzimy takiego rozwiązania, bo to nabywanie kolejnego zobowiązania. Jednak jeśli dobrze to policzymy, taka metoda może okazać się jedynym sposobem na wyjście z kłopotów. Podstawą jest dobre rozpoznanie swojej sytuacji finansowej. I co istotne, w takim przypadku nie będzie możliwe wzięcie pożyczki w banku. Trzeba będzie poszukać finansowania w firmach pozabankowych lub w SKOK-u. Najważniejsze jest jednak niezwłocznie działanie po otrzymaniu informacji od komornika.

CZYTAJ TEŻ Reklamacja towaru na firmę 2020

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!