Zasiłek dla bezrobotnych w 2020 roku. Ile wynosi?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych podlega waloryzacji 1 czerwca każdego roku. Czy na wysokość zasiłku ma wpływ kwota minimalnego wynagrodzenia? I co trzeba zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

Zasiłek dla bezrobotnych w 2020 roku. Ile wynosi?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 stycznia 2020

Żeby dostać zasiłek dla bezrobotnych trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy zarejestrować się w urzędzie pracy, mieć przynajmniej roczny staż pracy, a także udowodnić, że przepracowałeś przynajmniej 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Oprócz tego trzeba też otrzymywać w takiej pracy przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Od tego wynagrodzenia muszą być odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. No i najważniejsze. Zasiłek dla bezrobotnych może być wypłacony, gdy jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy, czyli nie masz pracy, a w urzędzie nie ma dla ciebie odpowiedniej oferty.

Jak obliczyć okres zatrudnienia?

Do okresu zatrudnienia wliczamy zatrudnienie, a także urlopy bezpłatne dłuższe niż 30 dni, urlop wychowawczy, a także umowa zlecenie, jeśli wynagrodzenie było na poziomie przynajmniej minimalnego wynagrodzenia lub działalność gospodarcza. Do okresu zatrudnienia wlicza się także czas, w którym pobiera się rentę z tytułu niezdolności do pracy.

CZYTAJ TEŻ Zasiłek pogrzebowy. Komu przysługuje?

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy?

Podstawą do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest rejestracja w urzędzie pracy. Po rejestracji w urzędzie pracy bezrobotny ma prawo do zasiłku po 7 dniach. Zasiłek przyznawany jest na 6 lub 12 miesięcy. To jak długo będzie wypłacany zależy od tego, jaka jest stopa bezrobocia na terenie, w którym mieszkasz.

Jeśli pobierasz zasiłek dla bezrobotnych to będziesz musiał poinformować urząd pracy, jeśli zaczniesz pracę zarobkową, rozpoczniesz działalność gospodarcza albo przytrafią się inne okoliczności, które powodują, że nie możesz już mieć statusu osoby bezrobotnej. Na zgłoszenie masz 7 dni.

Kiedy można stracić zasiłek?

Wypłata zasiłku dla bezrobotnych może być przerwana, a cały zasiłek stracony. Będzie tak, gdy osoba bezrobotna nie przyjmie zatrudnienia lub pracy zarobkowej, którą zaproponuje urząd pracy, nie będzie chciał wykonać prac społecznie użytecznych, nie weźmie udział w stażu, szkoleniu. W takiej sytuacji stracisz też status bezrobotnego. Da się go uzyskać ponownie dopiero po 120 dniach.

CZYTAJ TEŻ Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Jakie zmiany od 2020 roku?

Ile wynosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od stażu pracy. Jeśli pracowałeś mniej niż 5 lat – otrzymasz 80 proc. zasiłku, gdy pracujesz nie dłużej niż 20 lat to dostaniesz 100 proc. zasiłku, a gdy będzie to ponad 20 lat to zasiłek wyniesie 120%.

Wartość zasiłku jest waloryzowana 1 czerwca. Zależna jest ona od inflacji. Do końca maja 2020 roku zasiłek będzie wynosił:

80% zasiłku podstawowego – 603,17 zł (483,49 zł)

100% zasiłku podstawowego — 741,87 zł (592,52 zł

120% zasiłku podstawowego — 880,67 zł (701,65 zł)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!