Katastrofa na Odrze. 14 mln złotych na odbudowę ekosystemu
Pięć Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które działają w dorzeczu Odry, przekaże łącznie 14 mln złotych na zarybianie drugiej najdłuższej rzeki w Polsce. Tym samym rusza program „Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry” na lata 2022-2025.
- Anna Malinowska
- /
- 22 września 2022
Pieniądze na zarybianie Odry
Łączna pula 14 mln złotych na zarybianie Odry pochodzi z pięciu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działających w regionach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim oraz śląskim.
Jak wyjaśniła sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, celem programu jest odbudowa ekosystemu Odry poprzez zarybianie oraz inne systemowe działania, które mają przyczynić się do lepszego zarządzania żywymi zasobami rzeki.
Przywrócić populację ryb na Odrze
Wojewoda Zachodniopomorski zwrócił uwagę, że celem programu jest przywrócenie populacji ryb oraz odbudowę ekosystemu Odry do stanu sprzed kryzysu. Mowa także o ochronie jej walorów przyrodniczych.
Odra umiera! Stanowisko Koalicji Czas na Odrę i apel do rządzącychMonika Świetlińska
Program odbudowy ekosystemu
W ramach zainaugurowanego właśnie programu pieniądze będą przeznaczane na zarybianie rzeki zgodne z aktualnymi operatami rybackimi, a także innymi dokumentami, które potwierdzają konieczność zarybiania. Mowa m.in. o pozyskiwaniu tarlaków, jako genetycznej bazy wyjściowej do produkcji materiału zarybieniowego.
Konieczne będzie również odtworzenie tarlisk, które są naturalnymi miejscami odbudowy ekosystemu flory i fauny Przewiduje się także monitoring ssaków żyjących w ramach ekosystemu drugiej, największej rzeki w Polsce.
Odtwarzanie ekosystemu Odry w praktyce
Jak wyjaśnia w komunikacie ministerstwo klimatu i środowiska „Program, którego celem jest odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry jest zaplanowany na lata 2022-2025. Dofinansowanie to dotacja w wysokości 100% kosztów przedsięwzięcia. O środki będą mogły wnioskować podmioty uprawnione do zarybiania, w tym m.in. uczelnie i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe i społeczne, organizacje producentów ryb, organy administracji publicznej lub parki narodowe – do ochrony ryb na swoim terenie”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.