Ceny energii uderzają w samorządy. Ministerstwo ma pomysł

Ministerstwo Aktywów Państwowych chce realizacji własnego pomysłu, który ma uratować samorządy i instytucje wrażliwe przed skutkami rosnących cen energii. Propozycja ma być przedstawiona na najbliższym posiedzeniu rządu. 

Ceny energii uderzają w samorządy. Ministerstwo ma pomysł
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 września 2022

Ceny energii – jak pomóc samorządom?

Ministerstwo Aktywów Państwowych pochyliło się w ostatnim czasie nad informacjami o poważnych wzrostach ofert dotyczących opłat za energię elektryczną, które uderzają w samorządy oraz podległe im instytucje. Resort zwraca uwagę, że jest to efekt przede wszystkim zewnętrznych czynników, które oddziałują na krajową energetykę.

Dodatkowe 13,7 mld złotych dla samorządówDodatkowe 13,7 mld złotych dla samorządówMartyna Kowalska


Pułapka wieloletnich umów?

Ministerstwo zwraca także uwagę na fakt, że często mówimy o dobiegających końca umowach wieloletnich, które były zawierane jakiś czas temu w zupełnie innej rzeczywistości rynkowej. Mowa o czasach, kiedy ceny, zarówno samej energii, jak i jej nośników były wielokrotnie niższe. 

Dziś oferty, których ceny ustalane są w zupełnie innych uwarunkowaniach ekonomicznych, dla wielu samorządów sprowadzają się do skokowej podwyżki kosztów. W wielu przypadkach różnica jest trudna do przełknięcia. Władze lokalne często stają w obliczu poważnych oszczędności, o czym w ostatnim czasie donoszą media. 

Będzie propozycja Ministerstwa Aktywów Państwowych

Póki co, resort aktywów państwowych jest dość tajemniczy i zapowiada konkretne działania, które zmierzają do złagodzenia obecnej, bardzo trudnej sytuacji. Szczegóły rozwiązania mają zostać przedstawione już we wtorek, 27 września 2022 r. przy okazji najbliższego posiedzenia Rady Ministrów. „W najbliższym czasie przedstawię na Radzie Ministrów rozwiązanie, które umożliwi objęcie samorządów oraz podmiotów wrażliwych, takich jak placówki ochrony zdrowia, domy opieki społecznej czy szkoły ochroną analogiczną do tej, z jakiej korzystają dziś odbiorcy gazu” –zapowiedział wicepremier Jacek Sasin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!