Tarcza Solidarnościowa. Rząd poparł pomysł na zamrożenie cen energii elektrycznej

Zamrożenie cen energii elektrycznej coraz bliżej. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku został przyjęty właśnie przez Radę Ministrów. Pomysł zakłada, że w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej zamrożone zostaną rachunki za energię, ale do określonych pułapów. Jakich? Wyjaśniamy.

Tarcza Solidarnościowa. Rząd poparł pomysł na zamrożenie cen energii elektrycznej
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 września 2022

Zamrożenie cen energii dla wszystkich gospodarstw domowych

Plan rozpisany przez resort klimatu, a zaakceptowany właśnie przez rząd zakłada, że w 2023 roku gospodarstwa domowe nie zapłacą wyższych rachunków za prąd. Pomysł ma dotyczyć wszystkich rodzin, niezależnie od ich dochodów. Jedynym ograniczeniem jest zmieszczenie się w określonych limitach. Mowa o 2.000 kWh zużycia w przypadku większości gospodarstw. Nieco wyższa granica – 2.600 kWh będzie dotyczyła rodzin, w których funkcjonują osoby niepełnosprawne. W przypadku gospodarstw posiadających Kartę Dużej Rodziny, proponowany limit będzie jeszcze wyższy i wyniesie 3.000 kWh. 

Rząd zaznacza, że podstawowy limit, tj. 2.000 kWh to mniej więcej krajowa średnia zużycia energii dla jednego gospodarstwa domowego w 2020 roku. 

Co w przypadku przekroczenia limitu?

Po przekroczeniu odpowiedniego limitu tj. 2.000, 2.600 lub 3.000 kWh każda kolejna, zużyta kilowatogodzina będzie rozliczana według wyższych cen i stawek opłat, które będą obowiązywały w danym przedsiębiorstwie energetycznym w 2023 roku. W przypadku ofert wolnorynkowych po przekroczeniu wspomnianej granicy będą naliczane stawki określone w umowie ze sprzedawcą. 

Do Polski popłynie prąd z… UkrainyDo Polski popłynie prąd z… UkrainyMikołaj Frączak

Ile gospodarstw domowych skorzysta z Tarczy Solidarnościowej?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wylicza, że z omawianego zamrożenia cen prądu w 2023 roku skorzysta niemal 17 milionów gospodarstw domowych. Mówimy tutaj o odbiorcach energii elektrycznej rozliczających się na zasadach określonych w grupie taryfowej G. Aby pomóc tak dużej licznie konsumentów rząd będzie musiał przeznaczyć na ten cel około 23 mld złotych.

Co to jest dodatek elektryczny?

Opisanego wyżej rozwiązania, nie należy mylić z dodatkiem elektrycznym. Jest to dodatkowe wsparcie dla tych gospodarstw domowych, które używają energii elektrycznej do ogrzewania mieszkania poprzez pompy ciepła. Dla tego typu gospodarstw ustawa wprowadza specjalny dodatek elektryczny, który wyniesie nawet 1.500 złotych. Wysokość dodatku elektrycznego będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy  ok. 1 mld zł”. - napisano w rządowym komunikacie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!