Łatwiej robić biznes w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Polscy przedsiębiorcy prowadzący interesy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi mogą odetchnąć z ulgą. Między Warszawą a Abu Zabi został podpisany Traktat o współpracy. Dokument zwiększa bezpieczeństwo polskich operacji finansowych w tej części Półwyspu Arabskiego. 

Łatwiej robić biznes w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 września 2022

Przełomowa umowa RP z ZEA

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś ocenia, że umowę międzynarodową między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi należy uznać za sukces negocjacyjny. W jego ocenie traktat ten wzmacnia pozycję naszego kraju w rejonie Bliskiego Wschodu. 

To ważne szczególnie w aktualnej sytuacji kryzysu energetycznego i działań na rzecz pełnego uniezależnienia się od Rosji w tym obszarze. 

Traktat o współpracy z Emiratami

Oprócz wspomnianego sekretarza stanu, umowa została podpisana także przez ministra sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullaha bin Sultan bin Awal Al Nuaimi. Traktat„umożliwia współpracę w zakresie ścigania przestępstw finansowych bez względu na różnice w przepisach podatkowych celnych, dewizowych i innych skarbowych obu państw. 

Umowa daje także polskim sądom i prokuraturom podstawy do przekazywania i wykonywania wniosków o pomoc prawną bez konieczności odwoływania się do zasady wzajemności. Umożliwi m.in. obywatelom polskim skazanym w ZEA odbycie kary w Polsce” – informuje polski resort sprawiedliwości. 

Sprawne postępowania między Polską a ZEA

Traktat w pilnych przypadkach pozwala na przekazanie wniosków prawnych kanałami elektronicznymi. To z kolei powinno wpłynąć na usprawnienie postępowań, a także obniżenie ich kosztów. 

Resorty sprawiedliwości Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich wskazali również na międzynarodowy, a także polityczny wymiar zawarcia traktatu jako silnego sygnału dążenia państw europejskich do zacieśniania relacji z Bliskim Wschodem. Szczególnie teraz, w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!