Śląsk: fałszywe faktury na blisko 40 mln złotych

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa śląskiego odkryła w jednej z kontrolowanych spółek duplikaty faktur oraz fikcyjne faktury zakupu na prawie 40 mln złotych netto. Służby zabezpieczyły już majątek o wartości przeszło 5 mln złotych na poczet uregulowania zobowiązań podatkowych.

Śląsk: fałszywe faktury na blisko 40 mln złotych
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 września 2022

Lewe faktury odkryte przez KAS

Lewe dokumenty potwierdzające transakcje handlowe to plaga polskiej gospodarki. Nie ma miesiąca, w którym Krajowa Administracja Skarbowa nie informowałaby o kolejnych wykrytych nieprawidłowościach. Tak stało się w województwie śląskim. Tamtejsze organy podatkowe przeprowadziły kontrole w jednej ze spółek, która jak się okazało, raportowała nieprawdziwe zdarzenia w składanych deklaracjach podatkowych.

W złożonych przez spółkę jednolitych plikach kontrolnych (JPK VAT), wykazywano faktury zakupu na blisko 40 mln złotych netto. W ten sposób dokumentowano transakcje, które tak naprawdę nigdy nie miały miejsca. 

E-faktury w Polsce obowiązkowe od 2024 roku. Jest zgoda UEE-faktury w Polsce obowiązkowe od 2024 roku. Jest zgoda UEMichał Górecki

Mechanizm oszustw „na lewe faktury”

W tym przypadku mechanizm całego oszustwa polegał m.in. na wielokrotnym uwzględnianiu w księgach spółki tych samych dokumentów w formie duplikatów faktur. Tym samym wystawca dokumentów, którym była powiązana spółka, nie ujął tych duplikatów w składanych przez siebie deklaracjach podatkowych oraz jednolitych plikach kontrolnych VAT. Dzięki temu, po nitce, do kłębka fiskusowi udało się odkryć proceder, który kosztował dotąd skarb państwa prawie 9,2 mln złotych. 

Fikcyjne faktury i przeszukania

Jak relacjonuje Krajowa Administracja Skarbowa, funkcjonariusze z KAS przeszukali miejsca działalności spółki na terenie woj. mazowieckiego. W lokalach spółki zabezpieczyli dokumentację księgową oraz dowody popełnienia przestępstwa skarbowego. Śledztwo prowadzi naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ” 

Zgodnie z przysługującymi uprawnieniami szef Krajowej Administracji Skarbowej za pomocą Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) zablokował środki na rachunkach bankowych spółki na przeszło 5,2 mln zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!