Zastrzyk gotówki na rozwój usług społecznych przez samorządy

32 mln złotych przeznaczyło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na rozwój usług społecznych przez samorządy. Resort przekonuje, że takie działania wpływają na jakość życia lokalnych społeczności oraz rodzin. W środę, 12.10 podpisano umowy z przedstawicielami JST o powierzeniu środków. 

Zastrzyk gotówki na rozwój usług społecznych przez samorządy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 października 2022

Jak działają usługi społeczne

W literaturze z zakresu polityki społecznej można spotkać różne próby zdefiniowania usług społecznych. To dowód na to, że samo pojęcie może być interpretowane bardzo szeroko. Ministerstwo rodziny zwraca uwagę, że ważną częścią jego działań jest wspieranie usług społecznych. Mówimy o wielopoziomowym wsparciu osób w różnym wieku oraz o różnym stopniu sprawności, które jest realizowane w społeczności lokalnej. 

Wśród istotnych działań w ramach usług społecznych Minister Marlena Maląg wymienia m.in. pomoc osobom starszym, pomoc osobom z niepełnosprawnościami, bezdomnym, a także dzieciom, które z różnych powodów nie mogą liczyć na opiekę rodzicielską. 

Pieniądze dla samorządów na usługi społeczne

W środę, 12 października w siedzibie ministerstwa zostały podpisane umowy z przedstawicielami władz lokalnych o powierzenie grantów. Mowa o projekcie „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. 

Rewolucja w usługach społecznych. Rząd za głębokimi zmianamiRewolucja w usługach społecznych. Rząd za głębokimi zmianamiMartyna Kowalska


Na co pójdą 32 miliony złotych?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że „wsparcie, jakie będzie realizowane w ramach grantów, dotyczy m.in. rozwoju usług asystenckich, usług sąsiedzkich, opieki wytchnieniowej, zwiększenia dostępności usług transportowych, tworzenia mieszkań wspomaganych i treningowych. Ale nie tylko – to też np. utworzenie i prowadzenie strefy kreatywności osób niesamodzielnych, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, pilotażowy program wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności czy rozwój rodzinnej pieczy zastępczej”.

W ocenie minister Maląg, wszelkie działania wpisują się w obowiązującą od sierpnia 2022 roku „Strategię rozwoju usług społecznych”, która została przyjęta przez rząd. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!