Zastrzyk gotówki na rozwój usług społecznych przez samorządy
32 mln złotych przeznaczyło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na rozwój usług społecznych przez samorządy. Resort przekonuje, że takie działania wpływają na jakość życia lokalnych społeczności oraz rodzin. W środę, 12.10 podpisano umowy z przedstawicielami JST o powierzeniu środków.
- Martyna Kowalska
- /
- 12 października 2022
Jak działają usługi społeczne
W literaturze z zakresu polityki społecznej można spotkać różne próby zdefiniowania usług społecznych. To dowód na to, że samo pojęcie może być interpretowane bardzo szeroko. Ministerstwo rodziny zwraca uwagę, że ważną częścią jego działań jest wspieranie usług społecznych. Mówimy o wielopoziomowym wsparciu osób w różnym wieku oraz o różnym stopniu sprawności, które jest realizowane w społeczności lokalnej.
Wśród istotnych działań w ramach usług społecznych Minister Marlena Maląg wymienia m.in. pomoc osobom starszym, pomoc osobom z niepełnosprawnościami, bezdomnym, a także dzieciom, które z różnych powodów nie mogą liczyć na opiekę rodzicielską.
Pieniądze dla samorządów na usługi społeczne
W środę, 12 października w siedzibie ministerstwa zostały podpisane umowy z przedstawicielami władz lokalnych o powierzenie grantów. Mowa o projekcie „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Rewolucja w usługach społecznych. Rząd za głębokimi zmianamiMartyna Kowalska
Na co pójdą 32 miliony złotych?
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że „wsparcie, jakie będzie realizowane w ramach grantów, dotyczy m.in. rozwoju usług asystenckich, usług sąsiedzkich, opieki wytchnieniowej, zwiększenia dostępności usług transportowych, tworzenia mieszkań wspomaganych i treningowych. Ale nie tylko – to też np. utworzenie i prowadzenie strefy kreatywności osób niesamodzielnych, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, pilotażowy program wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności czy rozwój rodzinnej pieczy zastępczej”.
W ocenie minister Maląg, wszelkie działania wpisują się w obowiązującą od sierpnia 2022 roku „Strategię rozwoju usług społecznych”, która została przyjęta przez rząd.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.