Jaka kara za oszustwo „na wnuczka”?

Policjanci z Błaszek (Łódzkie) zatrzymali 28-latkę z Krakowa, która stosując oszustwo „na wnuczka”, wyłudziła kilkadziesiąt tysięcy złotych od mieszkanki powiatu sieradzkiego. Kobieta już usłyszała zarzuty. Jaka kara jej grozi? 

Jaka kara za oszustwo „na wnuczka”?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 października 2022

Oszustwo na wnuczka wykryte po wielu miesiącach

Autorzy oszustw „na wnuczka” nie mogą spać spokojnie. Nawet wiele miesięcy po wyłudzeniu. Przekonała się o tym 27-latka z Krakowa, która sprytną narracją o wypadku drogowym wyciągnęła od seniorki spod Sieradza sporą sumę pieniędzy dla rzekomo bliskiej osoby. W tym przypadku do samego oszustwa doszło w listopadzie 2021 roku. Wówczas na komisariat w Błaszkach niedaleko Sieradza, wpłynęło zawiadomienie o oszustwie, którego ofiarą padła 73-letnia kobieta. Pokrzywdzona zeznała, że zadzwoniła do niej kobieta, która podawała się za jej synową. 

Jak oszukują „na wnuczka”?

„Rozmówczyni twierdziła, że jej syn spowodował wypadek komunikacyjny, został zatrzymamy i potrzebne są pieniądze, aby opuścił areszt. Starsza kobieta zgodziła się pomóc finansowo rzekomemu wnuczkowi. Oszustka poinformowała seniorkę, że za jakiś czas do jej domu przyjedzie adwokatka, której ma przekazać gotówkę. Kiedy 73-latka skontaktowała się  ze swoimi krewnymi, okazało się, że została oszukana” – relacjonują policjanci z województwa łódzkiego. 

Internetowi oszuści nie są bezkarni. Mamy przykładInternetowi oszuści nie są bezkarni. Mamy przykładAnna Malinowska


Czy można odnaleźć sprawców oszustwa?

Sprawą zajęli się policjanci z Błaszek, którzy prowadzili działania pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sieradzu. W ramach śledztwa sprawdzano każdy trop, m.in. nagrania z różnych kamer monitoringu.

Mundurowi wzięli również na warsztat wiele podobnych spraw z całego kraju. W końcu trop doprowadził ich do 28-letniej kobiety z Krakowa, która już wcześniej była notowana za podobne oszustwa. Pewnym problemem było jedynie ustalenie miejsca jej pobytu, jednak i tę kwestię udało się rozwiązać. 

Jaka kara za oszustwo na wnuczka?

Policjanci odnaleźli kobietę w wynajętym mieszkaniu w Krakowie. W rozmowie z policjantami 28-latka przyznała się do wyłudzenia pieniędzy od seniorki spod Sieradza. Już usłyszała zarzut oszustwa. Teraz o jej dalszym losie zdecyduje sąd. Za popełniony czyn grozi jej nawet osiem lat więzienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!