Kultura bez barier – 25 mln złotych dla 164 instytucji
164 instytucje kultury mogą liczyć na środki, dzięki którym zrealizują przedsięwzięcia poprawiające dostępność oferty dla osób, które mają szczególne potrzeby, np. zmagają się z chorobami lub niepełnosprawnością. Mowa o 25 milionach złotych.
- Mikołaj Frączak
- /
- 18 października 2022
Więcej instytucji ze wsparcie projektu „Kultura bez barier”
Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kolejne 44 instytucje kultury mogą liczyć na środki na inwestycje, dzięki którym ich oferta będzie bardziej dostępna dla osób, które mają szczególne potrzeby, w tym dla niepełnosprawnych.
Jest to możliwe dzięki zwiększeniu budżetu projektu „Kultura bez barier”. Łącznie pieniądze trafią do 164 instytucji kultury z całego kraju. Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundację Kultury bez Barier. Środki pochodzą ze środków Unii Europejskiej.
Parki narodowe i krajobrazowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnychAnna Malinowska
Kto otrzymał pieniądze w ramach „Kultury bez barier”?
Zaktualizowana lista wniosków, które podlegały ocenie znajduje się na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: https://kultura-bez-barier.pfron.org.pl/nabor-wnioskow-o-udzielenie-grantu-dla-instytucji-kultury/aktualizacja-listy-ocenionych-wnioskow/.
Jak informuje MKiDN — „Projekt „Kultura bez barier” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020”.
Coraz mniej budynków z barierami architektonicznymi
Specjaliści zajmujący się problematyką osób z niepełnosprawnościami zwracają uwagę, że czasem poważnym problem dla osoby poruszającej się na wózku może być nawet niewysoki krawężnik lub próg w drzwiach. Nie mówiąc już o schodach, stopniach, braku podjazdów.
Niestety duża część budynków, w których mieszczą się instytucje kultury powstała w czasach, w których zupełnie inaczej podchodzono do tego typu zagadnień. Na szczęście w wielu miejscach udało się nadrobić wieloletnie zaległości i zaniedbania. Jak pokazuje doświadczenie, tego typu inwestycje wymagają niemałych nakładów finansowych, stąd duże zainteresowanie programami, takimi jak „Kultura bez barier”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.