Dopłaty do ubezpieczeń dla rolników. Ostatnie dni na wnioski

Jeszcze tylko do końca października rolnicy mogą starać się o pieniądze na „zarządzanie ryzykiem”, czyli inaczej rzecz ujmując, dopłaty do ubezpieczeń. Kto może z nich korzystać? 

Dopłaty do ubezpieczeń dla rolników. Ostatnie dni na wnioski
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 października 2022

Zarządzanie ryzykiem – do kiedy wnioski?

Pomoc finansowa w ramach działania „zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, jest jednym z tych instrumentów, w przypadku którego nie ma zbyt wiele czasu na złożenie wniosku. Nabór ruszył 30 września, a kończy się 31 października, czyli za kilka dni. Niemniej, warto skorzystać z tego rozwiązania, które pozwala na niemałe oszczędności w zakresie ubezpieczeń. 

Dla kogo dopłaty do ubezpieczeń?

Pula środków przeznaczona na to działanie w PROW 2014-2020 tu przeszło 108 milionów euro.

Na wsparcie, w tym wypadku mogą liczyć hodowcy drobiu, bydła oraz świń, którzy posiadają zarejestrowaną działalność produkcyjną. Wymagane jest także posiadanie prawa do nieruchomości, w obrębie której ma miejsce chów zwierząt. 

Co ciekawe, o pieniądze z tego działania mogą się starać także przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wykonują działalność gospodarczą na terenie naszego kraju, a ich firma jest wpisana do KRS co najmniej od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia. Na dopłaty do ubezpieczeń mogą liczyć także producenci rolni, którzy działają jako wspólnicy i prowadzą spółkę cywilną. 

Duże zainteresowanie KPO. Rolnicy w ciągu kilku dni złożyli prawie 1.200 wniosków!Duże zainteresowanie KPO. Rolnicy w ciągu kilku dni złożyli prawie 1.200 wniosków!Michał Górecki


Ile pieniędzy z „zarządzania ryzykiem”

Zgodnie z przyjętymi zasadami, pomoc przyznawana jest w wysokości 70% opłaconej składki ubezpieczeniowej. Ważne jest, aby z umowy z ubezpieczycielem wynikało, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20%. Dopłaty te nie mogą jednak objąć okresu sprzed 1 kwietnia 2022 r. 

Dokumenty od potencjalnych beneficjentów przyjmują biura powiatowe ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania, lub adres siedziby producenta rolnego. Podobnie jak w wielu innych przypadkach wnioski o dofinansowanie można złożyć zarówno osobiście, jak również przesłać Pocztą Polską. Warto pamiętać, że przysyłka musi być rejestrowana. Trzecią drogą aplikowania jest formularz na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR. Dopuszczalne jest również przesłanie dokumentów za pośrednictwem platformy e-PUAP. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!