Waloryzacja emerytur i rent 2023. Sejm podjął decyzję

W czwartkowy wieczór Sejm znowelizował Ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. To oznacza, że emerytury i renty wzrosną zgodnie z mechanizmem procentowo-kwotowym. Minimalna podwyżka ma wynieść 250 złotych. 

Waloryzacja emerytur i rent 2023. Sejm podjął decyzję
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 października 2022

Waloryzacja emerytur – głosowanie w Sejmie

Za nowelizacją wspomnianej ustawy zagłosowało 444 posłów, przy jednym głosie wstrzymującym się. Żaden poseł nie głosował przeciw proponowanym zmianom. 

Ustawa, nad którą w czwartkowy wieczór (27.10) pochylili się posłowie, zakłada, że świadczenia emerytalno-rentowe w marcu 2023 roku wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który według rządu ma wynieść 113,8%. Tym razem sama waloryzacja ma opierać się mechanizm procentowo-kwotowy, a zatem emeryci i renciści otrzymujący najniższe świadczenie, mogą procentowo oczekiwać mocniejszych podwyżek. Ustawa gwarantuje bowiem, że minimalna podwyżka wymienionych świadczeń wyniesie 250 złotych. 

                                                                                    

 

Kiedy poznamy ostateczny wskaźnik waloryzacji?

Na razie ustawa przegłosowana przez posłów przypomina trochę zadanie matematyczne z kilkoma niewiadomymi. Jak to możliwe? Wskaźniki, na podstawie których wylicza się waloryzację, będą opublikowane przez GUS dopiero w lutym 2023 roku, a zatem na chwilę przed samą waloryzacją. Mowa przede wszystkim o dwóch zmiennych dotyczących wskaźnika inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń za poprzedni rok. W tym wypadku 2022.                    

                           

Najniższe emerytury 1588,44 zł

Zgodnie z ustawą emerytura minimalna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy będzie wynosiła 1588,44 zł. Nieco niższe będą świadczenia takie związane z częściową niezdolnością do pracy. W tym przypadku wyniosą 1191,33 zł. 

Emerytury pójdą w górę. Rząd ma plan na 2023 rokEmerytury pójdą w górę. Rząd ma plan na 2023 rokMikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!