Dostarczono pierwsze Bayraktary dla polskiej armii (FILM)

Pierwsze tureckie drony Bayraktar TB2, które zdobyły sławę podczas obrony Ukrainy są już w polskiej armii. Sprzęt trafił do 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Sprzęt został zamówiony jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. 

Dostarczono pierwsze Bayraktary dla polskiej armii (FILM)
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 października 2022

Bayraktary w Polsce

Drony Bayraktar to sprzęt, który może być wykorzystywany zarówno w czasie lotów rozpoznawczych, jak również do uderzenia w siły wroga. „Przeszkoleni są żołnierze, którzy odbyli kurs w Turcji. Są zmotywowani do tego, żeby stać na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Ważne jest, że nasze możliwości obronne wzrastają poprzez wykorzystanie właśnie dronów Bayraktar. Oprócz samych bezpilotowców mamy także zamówione, dostarczone radary, stacje kontroli. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby przeprowadzać serwis tych maszyn” – poinformował w trakcie przyjęcia dronów na stan polskiej armii wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. 

Ile Bayraktarów trafiło do Polski?

Na początek wyjaśnijmy, co oznacza pojęcie „zestaw bezzałogowych systemów powietrznych”. W skład jednego wchodzi 6 samolotów bezzałogowych wraz z niezbędnym osprzętem. 

Polska w maju 2021 roku podpisała umowę na 4 zestawy. Pierwszy z nich, czy sześć Bayraktarów TB2, jest już w Polsce. W skład pierwszego zestawu wchodzą także trzy mobilne stacje kontroli. Wraz z pierwszą partią dostaw do naszego kraju trafiły również elementy wsparcia naziemnego systemu, urządzenia diagnostyczne, oraz części zamienne.

Według wicepremiera, wprowadzenie nowego sprzętu do systemu obronnego Rzeczypospolitej, czyli gotowość bojowa, to już tylko kwestia dni.

Ile Polska zamówiła Bayraktarów TB2? 

Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP mają wejść 24 bezzałogowe systemy powietrzne. Oprócz nich do dyspozycji polskiej armii będą mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory oraz zapas części zamiennych. 

W umowie zawarto także dostawę naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C.Umożliwiąone realizację pełnego spektrum zadań taktycznych. W kontrakcie zawarto także dwuletnią gwarancję, pakiet szkoleń oraz logistyki, a także transfer technologii, który zapewnia możliwość serwisowania oraz naprawy silników, kamer oraz dodatkowego osprzętu. 

Czym jest Bayraktar TB2?

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny, zaliczany do MALE. Jest on zdolny do przeprowadzania zarówno zadań obserwacyjnych, rozpoznawczych, jak również misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków. Są one przenoszone na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. 

Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki, który umożliwia całkowicie autonomiczne kołowanie, start, lądowanie, a także przelot. Turecki dron liczy 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Jest w stanie pracować bez przerwy do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów. Bayraktar może poruszać się z maksymalną prędkościąokoło 220 km/h.

Źródło informacji oraz zdjęcia: gov.pl/obrona-narodowa

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!