Najpopularniejsze uczelnie publiczne w Polsce 2022

Ministerstwo Edukacji i Nauki podsumowało wyniki rekrutacji na studia w roku akademickim 2022/2024. Które uczelnie publiczne są najpopularniejsze? Wszystko jest już jasne. 

Najpopularniejsze uczelnie publiczne w Polsce 2022
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 października 2022

Najwięcej chętnych na jedno miejsce

Jak wynika ze statystyk MEiN w rozpoczętym roku akademickim największą liczbą chętnych na jedno miejsce na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie była Politechnika Warszawska. O jeden indeks tej uczelni „walczyło” prawie 8 kandydatów (7,9).

Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Gdańska. W przypadku tej uczelni na każde miejsce przypadało 6,9 kandydatów

Podium zamyka Politechnika Poznańska, z niewiele gorszym wynikiem, bo 6,8 kandydatów w przeliczeniu na indeks. 

Ponad 5 kandydatów na jedno miejsce

Poza podium, ale z wciąż wysokim wynikiem przekraczającym 5 kandydatów na jedno miejsce znalazły się jeszcze dwie uczelnie. Co ciekawe, także o profilu technicznym. Są to: Politechnika Łódzka oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH). Zastanawiający jest fakt, że w tym gronie nie znalazł się ani jeden uniwersytet. 

Gdzie najwięcej kandydatów na studia?

Przyjmijmy teraz inne kryterium. Zamiast przelicznika liczny kandydatów na studia spójrzmy na wyniki dotyczące ogólnej liczby kandydatów. Biorąc pod uwagę ten parametr w odniesieniu do studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, najwięcej zgłoszeń odnotowały. 

- W kategorii „uniwersytet” – Uniwersytet Warszawski (45.234 kandydatów)

- W kategorii „politechnika” – Politechnika Warszawska (48.011 kandydatów)

- W kategorii „akademia” – Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (27.515 kandydatów)

- W kategorii „publiczna uczelnia zawodowa” – Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie (1.576 kandydatów)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!