Co grozi za niepodanie prawdy w rozliczeniu PIT?

Co grozi Ci za błąd w rozliczeniu PIT, zatajenie prawdy w deklaracji lub niewysłanie podatku? Czy błędy w PIT można korygować? Czy podatki się przedawniają?

Co grozi za niepodanie prawdy w rozliczeniu PIT?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 lutego 2023

Błąd w rozliczeniu PIT – co robić?

Wypełnianie deklaracji podatkowej PIT nie zawsze jest takie proste. Prawo podatkowe w Polsce bywa skomplikowane, nierzadko się zmienia i czasem rozeznanie się w nim może być skomplikowane. Zwłaszcza dla nowych podatników. Dlatego błędy w rozliczeniach PIT się po prostu zdarzają. Co robić w takiej sytuacji?

Obniżenie PIT coraz bliżej? Rząd przyjął projekt ustawyObniżenie PIT coraz bliżej? Rząd przyjął projekt ustawyMichał Górecki

Spokojnie – niekoniecznie grozi Ci coś za to, że popełniłeś błąd w swoim rozliczeniu PIT. Ministerstwo Finansów oficjalnie wskazuje, że w przypadku nieuwzględnienia wszystkich przychodów albo wpisania błędnych zaliczek na podatek PIT, masz jeszcze szansę skorygować rozliczenie. 

Trzeba będzie jednak jeszcze raz wypełnić zeznanie podatkowe ze wszystkimi przychodami i złożyć je do urzędu skarbowego. W rubryce „cel złożenia formularza” należy wpisać „korekta zeznania”. Można to zrobić zarówno fizycznie, jak i dokonać korekty online. Rozliczenia nie musisz też zanosić osobiście – możesz to zrobić poprzez pocztę.

Złe zeznanie PIT lub zatajenie prawdy – co Ci za to grozi?

Inaczej ma się sprawa w kwestii unikania płacenia podatków, celowego zatajania prawdy itd. Podatki płacić trzeba – po prostu. Jeśli nie ujawnisz urzędowi skarbowemu przedmiotu lub podstawy opodatkowania, może Cię czekać kara grzywny do 720 stawek dziennych albo wręcz pozbawienie wolności czy obie te rzeczy na raz. 

Więzienie za długi podatkowe grozi Ci przede wszystkim, jeśli dojdzie do wykroczenia lub przestępstwa skarbowego już po pojawieniu się zadłużenia. Np. nieopłacenia grzywny za unikanie płacenia podatków czy zatajenia prawdy w rozliczeniu. 

Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Anna Malinowska

Oczywiście – w takiej sytuacji też czeka Cię opłacenie grzywny i zaległego podatku. Tego nie unikniesz. Identyczne kary mogą Cię też czekać za nieskładanie deklaracji podatkowej. A zatem nie tylko za uchylanie się, czy zatajanie prawdy.

Czy podatki się przedawniają?

Teoretycznie zeznania podatkowe przedawniają się po 5 latach, w którym minął termin płatności podatku, licząc od końca roku kalendarzowego. Termin przedawnienia w większości przypadków nie może być ani odroczony, ani przedłużony przez instytucje podatkowe czy ministra finansów.

Termin przedawnienia podatku może być jednak zawieszony np. ze względu na wszczęcie postępowania karnego skarbowego i wniesienie do sądu administracyjnego skargi na decyzje organów podatkowych. 

Ów termin może być też wydłużony w niektórych przypadkach. Np. z powodu wydania decyzji o odroczeniu terminu płatności podatku. Może być też zawieszony ze względu na wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji określającej warunki cofnięcia skutków unikania opodatkowania. Albo przerwany przez ogłoszenie upadłości firmy. Z prawem podatkowym jednak nie warto igrać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!