Obniżenie PIT coraz bliżej? Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy zakładającej obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. — poinformowało Ministerstwo Finansów. Zmiany mają objąć wszystkich podatników. Dodatkowym mechanizmem zmniejszającym PIT dla osób pracujących będzie ponad dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów.

Obniżenie PIT coraz bliżej? Rząd przyjął projekt ustawy
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 lipca 2019

Obniżenie podatku PIT

– Obniżenie PIT z 18 na 17 proc. to jedno z najistotniejszych ułatwień w podatku dochodowym od wielu lat – informuje resort finansów. Jednocześnie przypomina o niedawnym ogłoszeniu programy „Bez PIT dla Młodych”, który obejmie ponad dwa miliony osób pracujących przed 26. rokiem życia, które – jak wskazuje sama nazwa programu – nie będą płacić podatku PIT, a tym samym ułatwi start absolwentów na rynku pracy.

CZYTAJ TEŻ Podatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomości

CZYTAJ TEŻ Polski rząd ograł Brukselę. Chodzi o podatek handlowy

Co zawiera projekt ustawy o PIT?

Autorzy rozwiązań uzasadniają celowość wprowadzenia takich zmian m.in. koniecznością obniżenia kosztów pracy pracowników. W przyczyni się do tego zmniejszenie stawki PIT oraz podwyższenie kosztów uzyskania przychodów.

Niższy PIT to kolejny krok w procesie sprawiedliwego obniżenia obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników, którzy rozliczają przychody według skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji Polaków większej ilości pieniędzy. Reforma stanowi ważny krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego, czyli zmniejszenia łącznej kwoty podatków i składek – uzasadniono.

Polacy wypełnili już milion wniosków o elektroniczny dowód osobistyPolacy wypełnili już milion wniosków o elektroniczny dowód osobisty Mikołaj Frączak

Obniżenie PIT – ile można na tym skorzystać?

W tej sprawie głos zabrał minister finansów Marian Banaś, który zaznaczył, że w praktyce, przy niezmienionej pensji brutto, podatnicy powinni odczuć zmianę, patrząc na konto w dniu wypłaty.

– Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT” – podkreślił minister.

Jak wynika z zestawienia zamieszczonego na stronie ministerstwa finansów, koszty po zmianach wyniosą:

  • 250 zł miesięczne (jednoetatowcy) obecnie 111,25 zł,
  • 300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 139,06 zł,
  • 3 000 zł roczne (jednoetatowcy) obecnie 1 335,00 zł,
  • 3 600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 1 668,72 zł,
  • 4 500 zł roczne (wieloetatowcy) obecnie 2 002,05 zł,
  • 5 400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) obecnie 2 502,56 zł.

CZYTAJ TEŻ Jest śledztwo w sprawie Ubera. Chodzi o podatki

CZYTAJ TEŻ Podatek handlowy. Czy klienci zapłacą więcej?

Oprócz powyższego zestawienia, ministerstwo finansów zamieściło symulację konkretnych korzyści przy różnych poziomach wynagrodzenia. Wynika z niej, że podatnik, który zarabia minimalne wynagrodzenie 2.250 złotych, zyska na tym 472 złote. Osoba zarabiająca 4.765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w prognozie na 2019 r.) może liczyć na dodatkowe 732 złote w skali roku.

Od kiedy zmiany wejdą w życie?

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 października 2019 roku, czyli jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Propozycje zmian w tym zakresie były przedstawione jako element tzw. nowej piątki PiS.

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, skutki finansowe obniżenia PIT oraz podniesienia kosztów uzyskania przychodów wyniosą rocznie ponad 9,6 mld zł.

Czy używanie kamery samochodowej jest legalne?Czy używanie kamery samochodowej jest legalne? Dorota Kraskowska

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!