Czy FaceApp jest niebezpieczna? Interweniuje Ministerstwo Cyfryzacji

Zdjęcia staruszków zdominowały w ostatnich dniach media społecznościowe. I wcale nie mówimy o zmianie pokoleniowej ich użytkowników. Wszystko za sprawą popularności rosyjskiej aplikacji FaceApp, która pozwala na bardzo realistycznie wyglądające „postarzenie” swojego wizerunku. Nowy trend skłonił Ministerstwo Cyfryzacji do przypomnienia użytkownikom smartfonów o elementarnych zasadach bezpieczeństwa.

Czy FaceApp jest niebezpieczna? Interweniuje Ministerstwo Cyfryzacji
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 lipca 2019

Na co zgadzamy się korzystając aplikacji FaceApp?

Psycholodzy mówią o oswajaniu starości, młodzi o świetnej zabawie, a specjaliści od internetu o bezpieczeństwie danych – najnowsza zabawa w postarzanie swojego wizerunku opanowała przestrzeń mediów społecznościowych. Tu może rodzić się pytanie jak wielu użytkowników, ciekawych jak przerobione zostanie ich zdjęcie, zainstalowało aplikację bez wczytywania się w zapisy regulaminu? Nie oszukujemy się – zdecydowana większość! W przypadku wspomnianej aplikacji, wielu ekspertów mówi, że zgodziliśmy się właśnie na wykorzystanie naszego wizerunku do celów komercyjnych. I choć na refleksję może być za późno, dodajmy do tego, że kłamstwem byłoby stwierdzić, że to pierwsza taka aplikacja, której podobną zgodę udzieliliśmy. Prawdopodobnie podobnych zgód wyraziliśmy w ostatnich latach znaczenie więcej. Najgorsze, że nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

Sprawdź także:

Hulajnogi elektryczne. Już wkrótce pojadą na nich tylko wybrani

Zużywamy tyle internetu cyfrowego, że jego pojemność skończy się za 2 lata

Ministerstwo Cyfryzacji i FaceApp

W związku z nowym trendem stosowne działania podjęło Ministerstwo Cyfryzacji. Choć aplikacji z nazwy nie wymienia, nie ma problemu w zorientowaniu się, że właśnie o nią chodzi. Nie wskazuje także konkretnych zagrożeń jakie może powodować popularny program. –  Analizy pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych i bezpieczeństwa informacji to kroki, które podjęło Ministerstwo Cyfryzacji i CSIRT NASK w związku z dużym zainteresowaniem jedną z aplikacji do przeróbki zdjęć – czytamy w najnowszym komunikacie.

Problemem może być bowiem nieodpowiednia ochrona prywatności użytkowników i ryzyka z nią związane. Z tego obszaru cyfrowej strony życia nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Ministerstwo zapowiada, że dokładnie przyjrzy się temu zagadnieniu w kontekście popularnej aplikacji. Co więcej, zespół CSIRT NASK, który monitoruje polską cyberprzestrzeń i reaguje na incydenty będzie ustalał, gdzie trafiają dane użytkowników zafascynowanych cyfrową podróżą w przyszłość.

Sprawdź także:

To będzie rewolucja.Samochody pojadą nie więcej niż 180 km/h 

Masz Apple Watch. Będzie zbierał dane zdrowotne?

Jak instalować aplikacje?

Pytanie „jak instalować aplikacje” może się dziś wydawać śmieszne – przecież potrafią to nawet dzieci. Kiedy jednak na poważnie zdamy sobie sprawę z wydźwięku takiej diagnozy, nasz uśmiech powinien zamienić się w zatroskanie. W sieci dostępnych są miliony programów na smartfony – każdy z nich „oczekuje” od nas nadania określonych uprawnień, które często akceptujemy w pośpiechu, nie wczytując się w regulaminy.

Z tego powodu resort cyfryzacji planuje zakrojoną na szeroką skalę edukację. Równolegle przeanalizuje aplikacje mobilne kierowane do dzieci i młodzieży, a więc do tej części konsumentów wirtualnego świata, których świadomość bezpieczeństwa może być iluzoryczna lub zwyczajnie schodzi na dalszy plan.

W zależności od wniosków podejmiemy decyzję o ewentualnych dalszych działaniach. Nie chcemy utrudniać życia użytkownikom. Chcemy ich przede wszystkim edukować i uświadamiać im, że czasem na pozór błaha zabawa może mieć poważne skutki. Dlatego uruchomimy też specjalny punkt konsultacyjny – zapowiedział cytowany w komunikacie resortu minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Punkt konsultacyjny ds. bezpieczeństwa w sieci

Według zapowiedzi ministerstwa, każdy kto będzie miał jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa dostępnych aplikacji, będzie mógł zapytać o szczegóły fachowców pracujących w NASK o ich słuszność. Będzie można zgłosić je poprzez stronę incydent.cert.pl lub za pomocą poczty elektronicznej [email protected]. Resort chce, aby takie punkty działały w całym kraju.

Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji?

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło na swojej stronie listę porad dla osób często instalujących aplikacje mobilne (zobacz TUTAJ):

  • upewniajcie się, że zainstalowane aplikacje są bezpiecznie skonfigurowane i chronią Waszą prywatność,
  • instalacja i/lub konfiguracja aplikacji mobilnej często wymaga udzielenia jej pewnych uprawnień – zastanówcie się dwa razy zanim nadacie jej te uprawnienia, pomyślcie czy naprawdę potrzebujecie ich wszystkich do wykonywania swoich funkcji,
  • pobierajcie aplikacje tylko z zaufanych i bezpiecznych źródeł,
  • każda aplikacja może posiadać luki, których efektem jest naruszenia kwestii prywatności  — instalujcie tylko te aplikacje, których potrzebujecie i z których korzystacie,
  • usuńcie aplikacje, z których nie korzystacie.

Pamiętajcie o tym na co dzień. Chrońcie swoją prywatność.

Konkurs lub loteria na Facebooku. O co musi zadbać organizator?Konkurs lub loteria na Facebooku. O co musi zadbać organizator? Dorota Kraskowska

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!